Šeltie
Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuVelká Británie
Název v zemi vznikuShetland Sheepdog
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 37 cm +/- 2,5 cm fena: 35,5 cm +/- 2,5 cm
Hmotnostpes: od 8 kg fena: od 6 kg
OsrstěníDvojité, vrchní srst dlouhá, hrubá, rovná. Podsada jemná, krátká, hustá.
Zbarvení srstiTrikolor, blue-merle černo-bílá a černá s tříslovou.
Celkový dojemMalý, dlouhosrstý pracovní pes velké krásy, bez známek těžkopádnosti a hrubosti.
PovahaVelmi živá, pohyblivá, sportovně založená.
Zaměnitelné plemenoNepravděpodobná. Podobná kolie je podstatně větší a mohutnější. Kolie dlouhosrstá

Charakter a chování

Má pozoruhodnou inteligenci, snadno se cvičí a proto jsou ideální psi pro práci, výstavy i pro domácnost.Je mimořádně milý, společenský, dostatečně ostrý sportovní pes hodící se díky své velikosti i pro chov v městském bytě. Vyžaduje však pravidelnou péči o srst. Srst šeltie je nutné nejméně dvakrát týdně důkladně pročesat a vykartáčovat, v období línání by se srst měla kartáčovat denně. Šeltie potřebuje dostatek pohybu, ráda běhá venku a po svých předcích zdědila i velkou radost z práce, proto je dobré ji zaměstnávat. Takřka postrádá loveckou vášeň, proto s ní nebývají problémy ani při procházkách lesem “na volno”. Toto plemeno je velmi hravé a aktivní do vysokého věku, šeltie rády skáčou a aportují. Někteří jedinci tohoto plemene zvláště vynikají při agiliti a flyballu. Šeltie je inteligentní a bystrý pes, ráda se učí a je aktivní, její výchova tedy nebývá příliš náročná a obtížná. Jako u všech psů je nutná výchova k poslušnosti, u šeltie je pro její radost z pohybu a zaměstnání velmi vhodný výcvik obratnosti. Protože je šeltie velmi živý a temperamentní pes, někdy se může na výcvik méně koncentrovat, proto je potřeba citlivý a trpělivý přístup. Učí se ale velmi snadno.

Šeltie je velmi společenský pes, proto je lépe chovat ji v bytě, kde se brzy stává věrným členem rodiny. V bytě vyhraďte psovi místo tam, kde se nejčastěji nachází členové rodiny, ale kde může zároveň nerušeně odpočívat. Šeltie, na rozdíl od kolie, spí ráda v teple a na měkkém, proto jí připravte útulný pelíšek, ve kterém se bude cítit dobře a bezpečně. Šeltie je velmi nebojácná, odvážná a pozorná, a pro svou nedůvěřivost k cizím lidem bývá velmi dobrým hlídačem, který upozorní na každého nevítaného návštěvníka.

Původ psa

Shetlandské ostrovy tvoří skupina ostrovů ležící 180 km severně od skotského pobřeží na úrovni Leningradu a Osla. Skrovná vegetace způsobuje, že domácí zvířata, zde chovaná, jsou malého vzrůstu. U nás je znám Shetlandský pony, méně již Shetlandské ovce a skot. K těmto domácím zvířatům patří také malý psi, kteří jim nejsou nebezpeční a spotřebují také méně potravy. Přímo se nabízející domněnka, že šeltie je zmenšeninou kolie, kupodivu není správná. Šeltie vznikla křížením několika plemen vyskytovajících se na ostrovech. Švédští lovci zde zanechali svého vallhunda. Dlouhý hřbet, krátké nohy, zatočený ocas a vzpřímené uši se ještě dost často vyskytující nedostatek šeltie jsou dědictvím právě po tomto severském špici Lovci velryb z Grónska, kteří přistáli na Shetlandských ostrovech, zde pravděpodobně občas zanechali svého malého, jen asi 36 cm vysokého psa Yakki. Také pastevci přijíždějící ze Skotska s sebou rádi brali své kolie, ke krásnému osrstění pravděpodobně přispěl i papilion a King Charles španěl. Dnešní šetlandský ovčák je nápadně podobný kolii.