Dobrman
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Náročný na pohyb Pro držení doma Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuNěmecko
Název v zemi vznikuDobermann
Kategorie dle FCIII. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikostpes: 68 - 72 cm fena: 63 - 68 cm
Hmotnostpes: 40 - 45 kg fena: 32 - 35 kg
OsrstěníKrátké, hladké, tvrdé, těsně přiléhající k tělu.
Zbarvení srstiČerná, hnědá, modrá, plavá s rezavými odznaky.
Celkový dojemElegantní, nanejvýš čilý a pohyblivý pes velké velikosti, kvadraticky stavěný, šlachovitý a svalnatý.
PovahaVyniká ostražitostí a nebojácností, je vynikající hlídač a obranář.
Zaměnitelné plemenoS německým pinčem, který však je v průměru o 20cm menší. Velikostně i barevně srovnatelný beauceron je zase podstatně méně elegantní a jemný, má méně ušlechtilou hlavu a hrubší srst. Německý pinč, Beauceron, Manchesterský teriér, Slovenský kopov

Charakter a chování

Dobrman je velmi milý a přátelský pes, který je závislý na svém pánovi, a je mu velice oddán. Nejlépe se cítí v jeho společnosti a v těsné blízkosti celé rodiny. Správně vychovaný pes vychází velmi dobře i s dětmi, při styku s malými dětmi je však nutný dohled dospělé osoby. K cizím lidem je nedůvěřivý a udržuje si odstup, má schopnost rozeznat, který návštěvník je vítaný, a který ne, nevítaného hosta neváhá napadnout a bránit tak dům i rodinu. Při setkání s jinými psy by mohly nastat problémy, protože je sebevědomý a dominantní. Výchova dobrmana musí být důsledná a citlivá. Necitelný přístup se může podepsat na jeho povaze, stane se z něj bázlivý pes, který ze strachu může kousat. Dobrman je vhodný pes i k náročnějšímu výcviku, s tím je však lépe začít, až když je pes starší, a je nutné vyvarovat se při výcviku jakéhokoli vynucování. Dobře vychovaný pes však nevyvolává konflikty ani s jinými psy, ani s ostatními zvířaty.

Dobrman je pes vhodný do bytu, pro svou krátkou srst není vhodný pro chov v kotci nebo boudě. Toto plemeno vyžaduje velmi mnoho pohybu, rozhodně se nespokojí se třemi krátkými procházkami. Má velkou výdrž, a běh vedle kola nebo plavání jej udrží v dobré kondici. Hodí se také pro různé psí sporty.Dobrman byl vyšlechtěn jako strážní pes, a to se i dnes považuje za jeho hlavní poslání. Je skvělý hlídač, a je dobře využitelný pro ochranu osob a majetku, i když respekt k tomuto plemeni pramení do značné míry z jejich pověsti. Neznamená to však, že by dobrman váhal s napadením vetřelce při ochraně svého teritoria. Na vycházkách se svým psem se může cítit bezpečně jak jeho pán, tak i celá jeho rodina. Tento pes má dobré předpoklady pro různá pracovní využití, neboť je velmi inteligentní, silný a rychlý a má vynikající čich.

Původ psa

Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu.O vznik plemene se zasloužil výběrčí daní, strážník a obecní ras z německého města Apolda, v durynské oblasti Louis Dobermann, když chtěl vyšlechtit dokonalého doprovodného a obranařského psa, který by jej spolehlivě chránil při převozu peněz. O tom, jaká plemena použil ke křížení však nevedl žádné záznamy, a tak je jisté jen to, že v počátku křížil německého pinče se starým typem hladkosrstého německého ovčáka s krátkým ocasem, které sám vlastnil. Je pravděpodobné, že na dnešním vzhledu dobrmana se později podílel i rotvajler, výmarský ohař, viszla, beauceron a manchesterský teriér, který dobrmanovi dodal barvu, a byla přimíšena i krev greyhounda pro větší pohyblivost a eleganci. Podle svého zakladatele bylo toto plemeno i pojmenováno. První pes byl zapsán do plemenné knihy v roce 1893. Po smrti Dobermanna hrál velkou úlohu při dalším šlechtění Otto Göller, který v roce 1899 založil první klub chovatelů dobrmanů. Dobrman byl používán jako válečný a strážní pes, a sloužil také k vyhledávání lidí v ruinách budov. Dnes je používán nejčastěji jako rodinný pes a společník, a také jako spolehlivý domácí hlídač.