Publikováno: 16.10.2020
0Ohodnotit
Autor: Ivana Kalmusová
Zdroj: https://www.radaveterinare.cz
Foto: Archiv Rada veterináře, archiv PesWeb
Sekce: Péče o zdraví psa

Přestože svého chlupáče kartáčujete a staráte se o jeho srst, jak nejlépe dovedete, najednou je matná, zacuchaná a bez života. Na kvalitu srsti má vliv mnoho faktorů. Jak se s nimi vypořádat a zajistit, aby se zvířátko opět krásně lesklo a nemělo všude chuchvalce?

Proč se srst zacuchává?

Špatná technika stříhání a nedostatek kartáčovánío. Z velké části je zacuchaná srst zapříčiněná nedostatečnou péčí a zanedbaným kartáčováním. Spousta majitelů zvířat to nerada slyší, ale pravidelná mechanická péče o psí srst je základ. Tím více, pokud máte doma psa s delší nebo dlouhou srstí. Jak často srst kartáčovat? Velmi záleží na délce srsti, typu a aktivitě zvířete. Kromě kartáčování jsou potřeba také vhodné přípravky na srst, poraďte se se svým veterinářem, jak se nejlépe o pejskovu srst postarat.

Matná a zacuchaná srst u koček je většinou způsobená nedostatečnou péčí o sebe sama. To může být způsobeno více faktory: necítí dobře nebo jsou nemocné, například při obezitě se kočka při čištění kožichu nedostane do všech zákoutí. Problémy se srstí mohou nastat také při diabetu, rakovině, onemocnění ledvin. Podobně jako u lidí, také u zvířat se dá poznat jejich zdravotní stav z kvality srsti.
Dalšími faktory mohou být: statická elektřina, suché podnebí nebo třeba zimní období

Důsledky zacuchané, neopečovávané srsti

Pokud je srst zacuchaná a slepená, může zdravotní stav zvířete vést až ke kožním problémům, ty se pak mohou rozvinout až ve zranění a hluboké rány. Pamatujte na to, že srst zvířeti slouží mimo jiné jako ochranná bariéra. A pokud neplní svou funkci, je kůže náchylná k různým problémům a parazitům.

Jak se zbavit chuchvalců?

Prevence nezdravé, zacuchané srsti

Samozřejmě je to pravidelná péče – česání, kartáčování, používání vhodných přípravků při koupání a po něm. Nezapomeňte si pečlivě přečíst příbalové informace, zda je pro vaše zvíře bezpečné a také vhodné zrovna pro něj, srst zvířete důkladně vymývejte vodou. Velmi důležitá je správná výživa a pestrá strava. Pokud si úpravou a přípravky nejste jistí, poraďte se s veterinářem.

Další články najdete na:  www.radaveterinare.cz.

Kam dál: 

Myoterapie

Léto je tu! Čemu se se psem v létě vyvarovat?

Na psí zuby mají největší vliv výživa, skus, čištění a pravidelné prohlídky, říká stomatoložka Vladěna Štrosová

5 způsobů jak přimět kočku cvičit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit