Publikováno: 25.1.2019
0Ohodnotit
Autor: Vojta Maurer
Zdroj: http://www.psipsycholog.cz
Foto: Archiv Vojta Maurer, Archiv PesWeb
Sekce: Chov psů a koček

Venčíte často své psy i v zimním období? Nezkracujte psům vycházky a nechejte je pořádně očichávat.... Psi čenichem zkoumají svět, využívají k tomu až miliardu receptorů. Umějí tak dokonale číst lidské emoce. Proto nechte své psy čichat.

Můžete s klidem říct, že svému čtyřnohému mazlíčkovi skutečně rozumíte?

Zatímco rozpoznat pocity němé tváře může být oříšek, psi jsou coby psychologové od přírody daleko lépe vybaveni, než se zdá. Díky svému čenichu umí dokonce číst lidské emoce. „Nechte své psy očichávat. Díky tomu vidí svět.“

O tom, že psi vnímají svět jinak než lidé, není sporu. Mnozí páníčci si však neuvědomují, o jak velký rozdíl jde. Zatímco pro člověka je hlavním smyslem, pomocí kterého poznává své okolí, zrak, pro jeho čtyřnohého přítele je to jednoznačně čich.

Nenechat je čichat je jako jim omezit smysly

„Nenechat psy čichat je jako zavírat a zatahovat okno, kterým se díváte ven. Zatímco my se probouzíme tím, že otevřeme oči, pro psy se probuzení rovná prvnímu nasátí čenichem,“ Uvědomit by si to měli především ti, kteří například při první ranní procházce nervózně přešlapují na místě s vodítkem v ruce a po pár sekundách táhnou svého psího kamaráda od místa, kde se s čenichem zdržuje více, než je jim po chuti.

Jen pro srovnání, zatímco člověk disponuje zhruba pěti miliony čichových receptorů, psi jich mají až jednu miliardu. Toto číslo pochopitelně neplatí univerzálně pro všechny rasy a jedince.

Ovšem i psi, kteří oproti ostatním nevynikají tak ostrým čichem a pravděpodobně by jako vyhledávači drog a trhavin velkou kariéru neudělali, mají přesto alespoň 200 milionů čichových receptorů. Vůči pachovým vjemům jsou tak pořád minimálně čtyřicetkrát citlivější než jejich páníčci.

Dokládá se také, že svůj čich psi pravidelným tréninkem udržují ve formě. Pokud je jejich majitel omezuje v používání klíčového smyslu, zvykají si žít ve světě, který je pro ně ochuzený, jednorozměrný a podstatně méně pestrý.

Pomocí čichu navíc umějí vnímat i hormony, které vylučují nejen ostatní psi, ale také lidé. „Jestliže dokážou ucítit hormony, znamená to, že umí pomocí čichu rozpoznávat i emoce, jako jsou štěstí nebo strach,“

5plus2

Tel: 777 831 343
www.psipsycholog.cz
FB: https://www.facebook.com/psipsycholog.cz/

http://www.psiskola.net
FB: https://www.facebook.com/kynologiepelhrimov

email: psychologpsu@gmail.com

Kam dál: 

Preventivní prohlídky u starých pacientů

Jaké jsou normální fyziologické parametry

Mýty veterinární medicíny

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit