Publikováno: 18.5.2014
1Ohodnotit
Autor: MVDr. Sylva Havelková, Kateřina Kašparová
Zdroj: http://www.haf-mnau.eu
Foto: Táňa Kottová, archiv redakce
Sekce: Výživa psů a koček

Máme tu jaro a nás zajímá, zda máme nějak uzpůsobit stravu svých čtyřnohých miláčků.

MVDr. Sylva Havelková
V roce 2008 ukončila studium na VFU Brno, v jeho průběhu absolvovala řadu zahraničních stáží. Od roku 2008 se věnuje výživě malých zvířat, publikační činnosti, přednáškové činnosti a poradenství ve výživě.

Majitelé psů většinou v zimě omezují aktivity venku, ale už neomezí krmnou dávku, pes tak může nabrat nadváhu.

Paní doktorko, existují nějaká průmyslově vyráběná krmení (granule, konzervy) speciálně proto období? Pokud ano – v čem se liší, jsou třeba odlehčená (po zimě)?

Psi a kočky nemají v tomto období speciální nároky na krmení, proto se na to ani žádný z výrobců krmiv nezaměřil. Jediný problém, který by mohl nastat, je nadváha. Majitelé psů většinou v zimě omezují aktivity venku, ale už neomezí krmnou dávku. Tudíž se může snadno stát, že pejsek v zimě přibere na váze. V tomto případě bych doporučila některou z redukčních diet nebo odlehčených receptur. Dále bych se věnovala kvalitě srsti, která může být zimou změněná. Většina krmiv má doplňky pro zdravou srst a kůži, např. nenasycené mastné kyseliny. Existují pak i krmiva speciálně upravená pro zlepšení kvality srsti.

Je třeba nějak měnit stravu po zimě? U psů/koček v bytě a u psů trvale žijících venku?

Strava by se měla měnit v závislosti na kondici zvířete. Pokud je pes ve špatné kondici, nebo naopak až v příliš dobré (obezita), je možno krmení přizpůsobit, o tom už jsem se zmínila v předešlé odpovědi.

Už jsme hovořili o tom, že i zvířata (podobně jak lidi) se po zimě mohou potýkat s nárůstem hmotnosti. Radíte přejít na dietní granule/konzervy, ale ještě nám řekněte – jak dlouho jimi krmit, resp. jak dlouho třeba trvá, než pes shodí 1–2 kila?

Záleží na zvolené dietě. Některá zvířata je potřeba krmit do zamýšleného výsledku (dosažení optimální váhy), nebo po redukční dietě změnit krmení na jinou dietu. Většinou se doporučuje po redukci váhy změnit krmení na tzv. udržovací dietu a v té pokračovat, aby se zabránilo návratu nadváhy. Na otázku, jak dlouho trvá, než pes zhubne 1–2 kg, nelze obecně odpovědět. Vše záleží na plemeni a váze. Malý pes bude jedno kilo hubnout několik týdnů, velký pes ho při stejné dietě shodí např. za týden. Každopádně na některých veterinárních klinikách je k dispozici speciální program, který po zadání údajů vše vypočítá.

Vyhublý pes

Je dobré používat takové dietní granule/konzervy dlouhodobě? I když třeba pes/kočka už nemá problémy s nadváhou? Fungují také pro udržení hmotnosti, nebo slouží jen na zhubnutí, a po dosažení plánované hmotnosti je třeba se vrátit k „normálním“ granulím/konzervám?

Pokud má zvíře predispozici k nadváze, doporučuje se krmit udržovací dietou dlouhodobě, protože u takového jedince hrozí návrat váhy. Většinou se jedná o krmení se sníženým obsahem tuku a zvýšeným obsahem vlákniny.

Co by měl majitel psa/kočky vůbec sledovat na obalu granulí/konzerv, když chce koupit svému miláčkovi skutečnou kvalitu?

Je důležité sledovat obsah živin a jejich zastoupení. Porovnávat krmení podle živin v sušině, protože někteří výrobci na obal napíšou například množství masa v syrovém stavu, které je ze 70 % složené z vody, tudíž to majitele oklame v množství bílkovin. Má (nesprávný) pocit, že jich je tam více, i když by po přepočtení zjistil, že tomu tak není.

Článek vyšel v časopisu č. 4/2013

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Příčiny nemocí psů a koček

Přírodní doplňkové vitamíny Brit + když krmivo nestačí

Domácí játrové sušenky

Můžou si kočky a psi navzájem jíst svoje krmení? 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

1Ohodnotit