Chcete, aby se váš pes s vámi cítil jako ryba ve vodě? Tak při jeho volbě zohledněte svůj životní styl.
Vybrat psa není vůbec lehké. U pejsků s průkazem původu trochu více tušíte do čeho jdete.
Ale každý pes je originál, který se zrovna v povaze a temperamentu úplně může standardům svého plemene vymknout. Případně špatná životní zkušenost či chyby ve výchově mohou také psa ovlivnit.
"U kříženců může být člověk často překvapen i jejich vzhledem v dospělosti. Při výběru konkrétního plemene se seznamte s jeho povahovými vlastnostmi, nároky na chov a nemocemi, které se u něj vyskytují častěji (plemenné predispozice)."
Petr, muž, 35 let. Nemůže se dočkat až se konečně obleče do běžeckého a vyrazí ven za město. Hledá pro sebe vhodného čtyřnohého parťáka. Zn. Rychlé nohy podmínkou!
Má pravidelný kondiční běh ve vašem životě své pevné místo? Chcete neudělat už z počátku fatální chybu při výběru společníka? Jak by měl takový ideální psí běžec vypadat?
Hledá se pes střední velikosti, spíše lehčí stavby těla, ideálně se srstí, ve které si domů pokaždé nepřinese mnoho bodláků jako suvenýr.
Dobrým společníkem na běh nemusí být jen čistokrevný pes, ale i v útulku můžete nalézt ideálního parťáka. Pokud bychom měli vybrat plemena vhodná pro běžce, mohou to být třeba tato:
Našli bychom jich samozřejmě více.
Těmto psům by běh neměl činit problémy. Zvládnou také deštík a občas trochu nepříznivější počasí. Dokáží s člověkem lehce držet krok a hodně pohybu v podstatě sami vyžadují.
I pokud si člověk pořizuje psa jako společníka pro běh, musí počítat s tím, že tímto by společně strávený čas končit neměl. Je potřeba věnovat čas i základům poslušnosti, aby společné soužití bylo příjemné pro všechny zúčastněné.
Pes, se kterým chcete běhat musí být ale hlavně zdravý.
Při jakýchkoli pochybnostech nechte psa prohlédnout veterinárním lékařem. Pokud pes odmítá běžet, kulhá, po zastavení si lehá, nechce vstávat, obtížně dýchá… Zpozorníme! Mezi časté příčiny těchto stavů patří nemoci srdce a onemocnění kloubů např. dysplazie. Psa nikdy k běhu nenutíme!
Pár dobrých rad pro běh se psem:
A která plemena a jejich kříženci jsou pro běžce nevhodná a delší běh jim radost neudělá?
Psům s krátkou lebkou (můžeme je najít pod označením brachycefalická (brachys-krátký, cephalos-hlava, lebka) může běh způsobovat velké obtíže. Tato plemena mají krátký nos a placatou obličejovou část. Patří sem např. buldog, buldoček, boxer, mops.
Za tento, pro někoho atraktivní, vzhled bohužel platí často vysokou daň v podobě zúžených nozder i nosohltanu, dlouhého měkkého patra a někdy i problémů s průdušnicí. Pro tyto psy udýchat běh je velká námaha. Také jsou tito psi náchylnější k přehřátí.
Na kondiční běhy nejsou vhodná chondrodystrofická plemena (psi s dědičně podmíněnou poruchou vývoje chrupavky), která mají krátké nohy a dlouhé tělo např. jezevčík.
Dále pro milovníka běhu se nehodí všechna trpasličí plemena. Už jenom kvůli své velikosti mají problém udržet tempo při delším běhu.
Když si člověk pořizuje štěně jako parťáka na běhání, tak musí počítat s tím, že rostoucí štěně nesmí přetěžovat a než pes vyroste tak je lepší spíše klasické venčení. Na staršího psa bude v budoucnu také potřeba brát ohledy.
Pokračování článku ZDE
Kam dál:Jak vybrat dobrého chovatele?Poctivý chovZtratil se nám pes!Zvíře není věc, která se dá opravitProbíhající sbírky |
Nejbližší akceMazlíčkův FUN Jarmark27.10.2024 |