Zkušenost uživatele s plemenem

 Bígl
Pro začátečníky Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 29.06.2016
Uživatel: manijailussive
Plemeno: Bígl

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Společně se sestrou jsme se do něj zamilovaly na první pohled v Atlasu psů. Později jsme obdivovaly jeho akční sklony ve filmu Jako psi..no a následně jsme si koupily knížku o něm a bylo posvícení na další léta.

Povahové a charakterové rysy

Bígl je doslova neřízená střela. určitě nedoporučuji lidem, kteří nemají trpělivost. To je možná vlastnost, kterou musíte mít ze začátku při vyšší míře, než jste zvyklí, naopak Vás trpělivost dokáže prohloubit. Každopádně po vší té trpělivosti se vám odmění Láskou (ne sice vždy bezpodmínečnou, někdy za pamlsek), ale projeví. Bígl je velice hravé plemeno, vynalézavé (často tak vynalézavé, že Vás dokáže odvést a zaměstnat na jisté místo, a rychle jde sežrat, co kde najde). Také je to abnormálně velký mazel. Hodí se k lidem s autoritou, protože jako lovecké plemeno je potřeba ho řádně korigovat, nebo Vám bude zdrhat po stopě a nevrátí se klidně půl dne. Učit povely není úplně jednoduché, avšak za pamlsek je schopný se učit velice rychle. K ostatním psům je velice přátelský. Se zhruba stejně velkými plemeny či menšími si hned hraje, běhá, ale s většími se ze začátku schovává v čele s Vámi. K dětem je to absolutně užasné plemeno, díky jeho vytrvalosti si hrát, běhat a dovádět. Není agresivní a nevrlé. Občasné zatahání za ocas, nebo šlápnutí na pacičku bere s rezervou. Myslím, že k dětem se hodí už od útlého věku, avšak jako pána doporučuji dospělého člověka, nebo se pes stane nesnesitelným a na procházkách Vás nebudu vůbec poslouchat. Bígl není vůbec plemeno samotářské. Ano, dokáže se zaměstnat na tři hodiny hrabáním děr, či zkoumání okolí, ale daří se mu líp ve společnosti jiného zvířete (dokonce i kočky). Neštěká (jen když je problém), vyje spíše jen jako štěňátko, když je samo doma, a zařízení tedy pustoší jako štěně. Přišly jsme tak o kus lina, svůj pelíšek okousala. Zkrátka sežere na co přijde (ohledně jídla), a ohledně věcí a nábytku se dokáže naučit, že to nemůže. Je učenlivé.

Prostředí

Bígl se hodí spíše do domku, neboť jako průzkumník se dokáže zaměstnat sám na hodně dlouhou dobu. Ovšem stejně si Vás bude hlídat, jestli není moc daleko. Na rozdíl od bytu, kde nemá nic co zkoumat, tak na procházkách je neklidné.

Pohyb a aktivity

Je vhodný určitě pro aktivní páníčky. Je vhodný tedy k dětem, které ho budou brát s sebou ven s kamarády, na procházky atd.

Výchova a výcvik

Pro začítečníky je i není vhodné. Záleží opravdu na naší trpělivosti. Bígl bylo moje první plemeno a bylo mi 10 let a dokázala jsem ho vycvičit. Nejlepší metoda je pro něj úkol a následně pamlsek. Miluje piškoty a všemožné dobroty. Takhle jsme ji naučili (nebo spíše se to skoro sama naučila), že když chce ven, zaškrábe na balkon, nebo skákala do vany a jiné :)

Zdraví a péče

Co se týče zdraví, bígl je považováno za jedno z nejlepších plemen, co se týče genetiky. Za celou dobu až do stáří jsme nemuseli řešit jediný problém.

Další informace

Doporučila bych ho všem, kdo si chce okořenit život.

PP, bez pp, množírny, útulky

Pořídili jsme si fenku s PP od výborných rodičů - to je myslím základ (aby se předešlo gen. nemocím). Paní měla chov v krásném domě s obrovskou zahradou, kde štěňata pobývala společně s matkou. Vypadali spokojeně. Z množírny bych určitě nedoporučovala! Často nemají zájem Vám ukázat, kde psa chovají, ale to je základ. Sestra si vzala bígla i z útulku, ale bohužel díky traumatům, kteří mu předchozí majitelé způsobovali, byl nezvladatelný, agresivní, vyhublý a musel se utratit :(