Zkušenost uživatele s plemenem

 Jorkšírský teriér
Dobrý hlídač Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma I pro seniory
Vloženo: 21.01.2014
Uživatel: Ennye

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Pro povahové vlastnosti, velikost a nelínající srst.

Povahové a charakterové rysy

Jsou to poměrně hodně temperamentní zvířata s osobností, když se jim něco nelíbí, dají to najevo hlasitým štěkáním. Milují pohyb, přizpůsobí se aktivitě majitele, mohou to být vyloženě gaučáci jako sportovní psy pro dlouho výlety nebo agility. K cizím lidem jsou často nedůvěřivý, ale zvědavost vyhrává. Jsou hraví.

Prostředí

Jsou vhodní do bytu, přesto si myslím, že je pro ně pohyb důležitý. Energie z nich přímo sálá, milují, když se mohou proběhnout po zahradě, po lese nebo na velké louce. Určitě to ovšem není pes, který se by mohl zavřít celoročně do kotce!

Pohyb a aktivity

Spíše pro aktivní páníčky, milují dlouhé výlety, hry s míčem. Osobně rekreačně zkoušíme agility.

Výchova a výcvik

Jorkšír byl náš první pes, proto myslím, že vhodný pro začátečníky je. Přesto je důležité dbát na výchovu, aby se z malého roztomilého štěňátka nestal pes co na všechno a na všechny štěká a zakusuje se lidem do nohou.

Zdraví a péče

U malých psů je riziko epilepsie a obecně problémy s luxací pately. Proto nedoporučuji pořizovat si miniaturní pejsky. Péče o srst je důležitá, češeme denně. Záleží ovšem, zda je pejsek ostříhaný nebo ne.

Další informace

PP, bez pp, množírny, útulky

Fenečku mám bez PP od chovatelky, viděla jsem oba rodiče i prostředí, kde štěňátko vyrůstalo. Fenečka je zdravá, bez zdravotních komplikací, přesto bych ale doporučovala kupovat pejska s PP a od prověřených chovatelů.