Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 08.02.2016

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Vybrali jsme si ho z útulku. Chtěli jsme mladého aktivního psa, to že je podenco jsme zjistili až posléze-

Povahové a charakterové rysy

Podenco je velmi aktivní, chytrý pes. Potřebuje opravdu hodně pohybu, v běhu je velmi rychlý, skáče opravdu daleko a vysoko. Co se týče jeho povahy je velmi společenský. Hlídá si majitele i území. Na druhou stranu umí odpočívat. Když je v klidu, není důvod k obavám, nemusí hlídat, klidně si lehne a bude vás pozorovat t povzdálí. Je ochranářský. Ve společnosti dospělých lidí se může zdát hyperaktivní až trochu nemotorný, pokud se ale do společnosti dostane dítě, okamžitě změní přístup. Je opatrný, pohybuje se velmi obezřetně, dává pozor, aby do dítěte nevrazil, přemýšlí o každém dalším pohybu. Od dítěte si nechá líbit skoro vše (pokud je vychovaný k toleranci!). Výchova je u tohoto psa velmi důležitá. Jsou přirozeně chytří takže nestačí pouze pohyb, je nutné zapojovat i mozek. Výcvik je k tomu perfektní příležitostí. Ale výcvik je nutný pozitivní metodou a pozitivními tresty (nikoli fyzické, pouze odepřít přístup k tomu o co pes usiluje a udělá cokoli aby to dostal-bude poslouchat). Je oddaný, hlídá si pána, je vyrovnaný. Lovecké pudy v sobě ale nezapře. Pokud začne lovit máte jedinou šanci zastavit ho, než se rozběhne. Tehdy ještě poslechne. Samozřejmě vše je o výcviku a pokud jej perfektně naučíte přivolání, měl by poslechnout i tak. Tak daleko jsme se zatím nedostali. Ale pracujeme na tom. Lovec je výborný. My máme trochu problém s agresí vůči ostatním psům, ale pravděpodobně je to ze špatné zkušenosti venku (dva měsíce běhal po lese u Prahy 5).

Prostředí

Máme naše roční štěndo ve velkém bytě (110m2), není vyloučené mít ho na zahradě, ale pelíšek musí mít doma v teple (přece jen je chrt, nemá tuk v bederní oblasti). Pokud bude na zahradě je nutné aby byl stále v kontaktu s lidmi. Jinak je velmi izolovaný, vytvoří si odstup a nebude vás respektovat jako člena smečky.

Pohyb a aktivity

Tento pes je velmi aktivní. A když říkám velmi, myslím velmi. Výborně se hodí na tahání (saně nejsou ideální ale například longboard). Na běhánií je trochu moc rychlý ale po tréninku se dá zkorigovat. Každopádně rád aportuje, takže utahat se dá, obzvlášť když je ve smečce, je hodně soutěživý.

Výchova a výcvik

Plemeno bych pro začátečníky nedoporučovala, je hodně svéhlavý, potřebuje pevné vedení. Pevné ale ne nikoli drsné.

Zdraví a péče

Netrpí výrazně na nějaké nemoci. Zatím jsme se setkali pouze se zánětem spojivek.

Další informace

Jsme mladý aktivní pár, chodíme běhat, hrajeme na louce baseball, frisbee. Pes se denně hýbe 2-3 hodiny, ale snesl by rozhodně i více. Nutno zaměstnávat ho i intelektuálně. Interaktivníma hrama, schovky na jídlo, ... Jinak perfektní společník, nejlepší čtyřnohý kamarád. Skvělý i k dětem - ochranářský.

PP, bez pp, množírny, útulky

Pejska máme z útulku. Je křížený, ale nevíme s čím. Nejvíce povahových vlastností má ale od podenca. Pejsek je naprosto zdravý, veselé povahy, velmi agilní. Problém byl ve špatném výživovém stavu pejska, který měl 8 kg podváhu.