Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 07.01.2016
Uživatel: Kateřina

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Jsou to prostě úžasní a krásní pejsci. Bydlíme v bytě, sice v obrovském, ale v bytě... a tenhle psík je malý a při tom tak velký sympaťák, takže jsem nedokázala odolat tomu chytrému a šibalskému výrazu..

Povahové a charakterové rysy

Máme fenku, které je 5 měsíců a je to můj první pes... všude jsme se dočítali, jak je to náročné plemeno na výchovu a že všeobechně není doporučováno si pořizovat jako nezkušený takového pejska. Mě se ale tolik líbila, že jsme si jí stejně domů přivezli.. Měli jsme velké štěstí, protože naše fenka je poměrně klidná, hodná, poslouchá, někdy má tedy dny, kdy nemá náladu ale i tak nakonec udělá co chceme a hlavně je hravá a veselá a miluje procházky po lese. Lidi má ráda všechny, děti také, někdy si skoro myslím, že je to nevýhoda, protože je schopná vítat a vrtět ocáskem i na lidi, kteří si to nezaslouší... no spíše to myslím, tak, že je až příliš důvěřivá, takže na tom se snažíme pracovat. Je učenlivá, chytrá a samotatná. Pokud zůstává sama doma tak spí. Co je zvláštní zatím nic neničí, hraje si pouze se svými hračkami, hrozně ráda se přetahuje a běhání za míčkem nebo klacíkem jí baví tak max. 20 minut. Chodíme s ní na procházky jednou denně na delší, tak hodinku někdy více a pak samozřejmě venčíme. Zatím ani neštěká, jen občas při hře štěkne. Je hodně mazlivá a i když je aktivní, tak má ale také dny, kdy se dokáze válet skoro celý den a je také spokojená..

Prostředí

Jak jsem uváděla, máme velký byt, takže má pro sebe svoji místnost s hračkami a přetahovadly a s prolejzačkou... má ráda teplo, dokonce si ráda zaleze pod peřinu a spí, takže rozhodně pejsem do bytu, domu nebo zateplené boudy.

Pohyb a aktivity

Asi určitě je to pes pro aktivnější lidi, pokud nejste vyloženě peciválové, tak Vás tento pejsek alespoň příjemně rozhýbe, ale jak začínám chápat, máme možná doma trošinku unikát, protože je opravdu hodná a celkem klidná.. tedy do té doby dokud nepřijde do lesa a nebo na louku, kde opravdu běhá jako blázen a čichá a hledá... prostě lovec... :-)

Výchova a výcvik

Jsem začátečník a jak jsem psala zatím to vypadá, že jsme měli štěstí na povahu naší fenky, která je užásná, opravdu docela hezky poslouchá. Otázkou je, že jí je teprve 5 měsíců a nejhorší asi přijde v pubertě. Myslím, že bude více tvrdohlavá a nebude tak dobře poslouchat. Rozhodně se nevyplácí nějaké fyzické tresty, stačí jen plesknout po prdce, když opravdu nechce poslouchat a vynadat, říct fuj nebo nesmíš, poslat na místo a být důsledný v tom co smí a co ne.. nám to zatím tak funguje, snad to budeme zvládat i nadále. V 5 měsích zvládá základní povely, ke mě, sedni, lehni a na místo, to umí velmi dobře. Trénujeme zůstaň a čekej a celkem jí to už taky jde.

Zdraví a péče

Máme bez PP, nemáme z množírny, ale od lidí, kteří prostě měli svoji fenku a cestou necestou se k nim dostal z rodiny pejsek s PP a tak se narodila první várka krásných štěnátek... nebo takhle v té době kdy jsme si jí brali, tak to ještě množírna nebyla... Na těch lidech bylo vidět, že mají pejsky moc rádi, o štěnátka bylo postaráno naprosto nadstandartně, byla krásně socializovaná, naočkovaná, zdravá, dobře rostlá a hlavně jsem mohla vidět oba rodiče, kteří byli naprosto úžasní. Myslím, že naše Fína je 100% russel, nebo tak vypadá a i kdyby ne, máme ji rádi a za co jsme štastni, že je zatím zdravá, ale i to může být teprve otázka do budoucna. Snad to tak zůstane.

Další informace

Slýchám a čtu někdy celkem šílené story o soužití s JRT, dokonce se mi stává, že když lidem řeknu, že takového pejska máme, tak se hrozí a děsí co nám všechno zničí, že to je hrozný pes, že pořád štěká a pouští chlupy. Jediné co opravdu mohu 100% potvrdit je to s těmi chlupy..Proto jsem se rozhodla napsat i naši zkušenost.. Někdo tady krásně napsal, že každému psovi je třeba se věnovat, jestli to nemáte v plánu, žádného si nepořizujte. Já jsem jen štastná, že máme to naše malé, krásné, bílé a flekaté stvořeníčko v našem životě.

PP, bez pp, množírny, útulky