Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 24.09.2015
Uživatel: MartinaaTru

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Hledali jsme malého psa s duchem a aktivitou velkého. Bydleli jsme v té době ještě v paneláku.

Povahové a charakterové rysy

Jakožto teriér je velmi tvrdohlavý, někdy až samorost. Dost často jsme se s ním v pubertě natrápily. Dále je dost hyperaktivní (né pro každého to musí být nutně správná volba. My jsme to upřímně též podcenily, ale díky našemu Ronnymu jsme teď dosti aktivní) . Co bych vyzvyhla je dominantnost, ikdyž je pejsek socializován a má správný výcvik, má občas snahu "házet ramena" na jiný psy i mnohem, mnohem větší než on sám. K dětem je neskutečně schovívavý, ikdyž mu některé to "taháání a mučení" vyloženě vadí, holt to vydrží nebo před dítětem uteče :D Děti milují nadevše :) V našem případě pobyt doma, když jsme v práci snáší i snášel vždy v pohodě (teď když bydlíme v domě se zahrádkou, to samozřejmně snáší o dost lépe). Co se týká štěkání, nikdy jsme neměli problém v bytě. JTeď v domku samozřejmně hlídá perfektně a nic mu neunikne. Problém nastane když se v blízkosti pohybují lidé nebo nedej bože si začnou povídat, to je se štěkáním k nevydržení. V pubertě a štěněcím věku doporučuju najít hodně zábavy a věnovat se mu. Protože z nudy hledá co by zdevastoval. To mu mimochodem vydrželo až doteď, akorát už je s výběrem opatrnější (myslím tím pet lahve, prac. rukavice přímo zbožňuje..) Vypsala jsem především negativa, protože člověk by si v prvé řadě měl uvědomit zda to bude pravé ořechové. Příjdou dny kdy si třeba nebudete rady proč to pořád ničí a proč pořád hrabe ty odpadky. Taky jsem jeden čas takovýhle stavy měla, jen protože to nebyl zezačátku pes zcela pro mě a já to podcenila. Ale on se pro mě změnil, stejně tak já pro něj a získala jsem nejlepšího přítele na světě. Věrnýho, hravýho, aktivního,veselou kopu co skvěle hlídá ikdyž občas tvrdohlavýho bručouna. Doporučuju tohoto psa jen lidem aktivním, protože né každý zvládne z nuly vyjet na 100. A procházky míváme opravdu dlouhý, popřípadně zábavu ve formě aportu, aby jsme se utahali a byli spokojení.

Prostředí

Hodí se jak do bytu,tak k domu se zahrádkou. Na zahrádce je samozřejmně více spokojení, ale pokud se pejskovi člověk věnuje, nestrádá rozhodně ani v bytě. Také jsme si ho pořizovali do bytu a pak se přestěhovali do domu a bylo mu fajn :)

Pohyb a aktivity

Určitě pro aktivní ! Je potřeba mu vymýšlet zábavu a chodit opravdu na dlouhé procházky, tedy pokud se chcete vyvarovat nechtěnýmu devastování věcí achcete aby pejsek byl spokojený. Doporučuju coursing , agility, běh, mushing .

Výchova a výcvik

Nejsem zastáncem, že "začátečník" by měl mít jen určité plemeno, protože si myslím že na první výchovu jsou všechna plemena těžká. Pokud máte zájem, psu se věnujete, čtete různé publikace či diskuze, vzděláváte se, zkoušíte prostě psa zabavit a dát mu vše co si zaslouží, tak je pro Vás vhodný jakýkoliv plemeno. Pokud snahu nemáte, prosím nikdy si psa nepořizujte.

Zdraví a péče

Srst hodně líná. Je to otravný, ale zlepšuje se to pravidelným vyčesáváním. Nevím jak u jiných pejsků u nás hrozně :) Každopádně trpíme na alergie různých typů (čerstvá tráva, když nás píchne vosa atd.) , ale většinou nám jen teče z očí.

Další informace

PP, bez pp, množírny, útulky

Mám psa bez PP, nejspíše z množírny. Brali jsme si pejska před pár lety kdy to nebylo "tolik medializované" . Ano možná jsem naivně přispěla, ale zároveň jsem aspoň Ronnyho zachránila a poskytla mu šanci na kvalitní život.