Zkušenost uživatele s plemenem

 Německý špic
Dobrý hlídač Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku I pro seniory
Vloženo: 15.01.2014

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Povahové a charakterové rysy

Máme už třetího špice. 2x vlčí špic a jednou střední špic vlkošedý. Všichni jsou dobří hlídači a upozorňují hlasitě na pohyb za dveřmi (bohužel i když jde sousedka několikrát denně ven). Je to milé a mazlivé plemeno vhodné k dětem, ale potřebuje důslednou výchovu a určitě nedoporučuji začátečníkům. Psi mají sklon k dominanci, ale jejich velkou výhodou je, že venku si většinou moc nevšímají ostatních psů. Nevyhledávají rvačky, ale pokud jsou napadeni, brání se. Samotu doma zvládají dobře, nevyjí, nepustoší, ale hlídají i v nepřítomnosti, takže štěkají a nedá se to potlačit. Srst je na údržbu náročnější a měla by se vyčesávat jednou týdně. Klíšťata v ní najít je skoro nemožné a v létě se do ní zamotá spoustu trávy a kudlibabek. Dobře se snáší s ostatními zvířaty, ať jsou to kočky, drůbež nebo hospodářská zvířata. Toto plemeno nemá sklony k útěků, a toulání.

Prostředí

Toto plemeno miluje společnost lidí a určitě není vhodné zavřít do kotce nebo samotné na zahradu. My všechny psy máme v bytě ve městě s možností dlouhých procházek nejen v parku, ale i v lese. Pokud je možnost být v přírodě na dovolené, tak jsou spokojeni a ani v cizím prostředí se netoulají. Všeobecně nemají moc rádi vodu, ať déšť, nebo koupání v rybníku, řece a nebo ve vaně. Žádného svého psa jsem neviděla plavat a ani aportování je extra nebavilo.

Pohyb a aktivity

Stačí jim klidně tři procházky denně s tím, že jedna by měla být aspoň hodinová a o víkendu zvládnou delší výlet. V létě je potřeba přizpůsobit počasí, ale je lepší se vyhnout horku přes poledne. Mají opravdu hustou srst a je jim velké horko. Nejsou vhodní ke kolu a běhání s pánečkem kvůli čtvercové stavbě těla. Ale agility nebo tanec se psem určitě zvládnou hravě a s radostí, protože jsou v kontaktu s pánečkem. Jsou velice chytří.

Výchova a výcvik

Toto plemeno není vhodné pro začátečníky. Je dobře ovladatelné, ale vyžaduje důslednost a stačí základní výcvik. Není potřeba tvrdé vedení, ale pokud páneček povolí, tak zkouší zabrat čím dál větší území.

Zdraví a péče

Ani s jedním psem jsme neměli žádný závažný problém a nebylo potřeba žádné vyšetření nebo povinné testy štěňat. První se dožil 13-ti let, druhý 11-ti let (bohužel zemřel nešťastnou náhodou, ale jinak úplně zdraví) a mému poslednímu je 14 let, je hluchý a trochu slepne, ale jinak pořád pohybově zdatný a k veterináři chodíme jen na očkování. Péče o srst zabere tak hodinu týdně při česání. Vřele doporučuji dodržovat a předcházet zamotané srsti, která jde jen těžko rozčesat,

Další informace

Můj pes je úžasný společník milující svoji rodinu, děti (protože ho drbou v kožíšku), všechny vítá s opravdovým úsměvem a radostí, je nekonfliktní a naprosto tvárný při doprovázení na statek plný lidí, koní, drůbeže, vepříků a dalších. Je to pro něj zážitek a miluje akce s páníčky. Jediný výrazný štěkot a u nás špatně zvládnutá dominance je rušivý element našeho miláčka. Jinak můžu doporučit pokud se člověk smíří se štěkotem. Ostatní se dá podchytit.

PP, bez pp, množírny, útulky

Já jsem z Brna a pro pejska jsem byla až za Plzní v chovné stanici. Pořídila jsem si ho do 14-ti dnů od úmrtí předchozího pejska a toto byly momentálně jediná štěňata k odběru. Moc se mě nelíbilo, že štěňata i s matkou byla v kotci plném výkalů a tak smrděla a těžko říct jak byla socializovaná s lidmi. Určitě už bych nebrala štěně v 6=ti týdnech od matky, ale počkala bych si ještě 14 dní. Ale štěňata byla zdravá a to je důležité. Jen nedopatřením veterináře se zapomnělo na poslední očkování štěňat a tak ten náš dostal v sedmi měsících parvovirózu. Přežil, ale zasáhlo mu to zuby (od té doby je má žluté) a střeva (smrad z tlamy) a díky tomu má celoživotně alergii na kuřecí maso v jakékoliv podobě. Řeším to granulema jehněčí s rýží a je vše bez problémů.