Zkušenost uživatele s plemenem

 Zlatý retrívr
Pro začátečníky Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 11.07.2015
Uživatel: Alithea

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Tuto rasu jsem si vybrala, protože jsem hledala ideálního psa k dětem, ale zároveň velikého a snadno ovladatelného. Kdykoli jsem vyslovila tato tři přání, okamžitě jsem slyšela: RETRÍVR. Nejvíce mi přilnuli k srdci zlaťáčci a tím že jich znám opravdu hodně a všichni bez výjimky jsou takoví, jaké je všichni popisují, nebylo to těžké rozhodování.

Povahové a charakterové rysy

Zlaťáci jsou prostě ''zlatí psi''. Jsou to naprosto tolerantní a něžní psi s vysokou inteligencí a zvídavostí. Je v sedmém nebi, když může nechat po sobě válet houf dětí, které ječí, tahají ho za uši, šlapou po něm, berou mu hračky i jídlo a naprosto ho zbožňují. Pokaždé se snaží nějak vyhovět všem jejich občas i pěkně šíleným přáním a udělá vše co jim na očích vidí (může se výjmečně stát že v zápalu hry dítě nechtíc porazí, ale komu ne?). Rvačky se psi nikdy nezačíná, pokud ale si začne druhý pes, rychle kousne zpátky a snaží se odběhnout k vám a vyhnout se další rvačce. Rád si hraje se psi a to jakéhokoli pohlaví či věku. Hodí se i  pro naprosto nezkušené chovatele. Být o samotě snáší naprosto bezproblémově (ale to je asi na tom, jak až je na to zvyklý od štěněte; u každého psa je dobré ho přivádět do řady situací již jako štěně)

Prostředí

Osobně doporučuji mít retrívra spíše na vesnici u domku, kde má dostatek prostoru, ale samozřejmě může z něj být i městský pes v bytě (hodně líná, takže to je v bytě asi velkou nepříjemností). Do kotce se nehodí, protože je to společenský pes a byl by tam nešťastný. Štěká hlubokým hlasem a tak by se ho možná moch zloděj bát a nevejít do domu, pokud ale už někdo vejde, zlaťák ho radostně přivítá jako nového člověka, který se s ním pomazlí.

Pohyb a aktivity

Vzhledem ke své velikosti samozřejmě potřebuje více pohybu než jorkšír, ale není to náročné aktivní plemeno. Hodí se na canisterapii, na lovectví a je možné s ním dělat i psí sporty, ale nikdy nebude tak rychlý a hbitý jako border kolie. Je přispůsobivý, takže pokud jste aktivní páníček a pejska na to budete zvykat, tak se z něj stane určitě i dobrý parťák na canicross.

Výchova a výcvik

Na výcvik se asi těžko bude hledat méně náročné plemeno. Je vhodný pro začátečníky. Určitě se nejlépe hodí jako asistenční, záchranářský nebo lovecký pes, ale určitě se nabízí i obedience.

Zdraví a péče

Pokud chcete zlatého retrívra uchovnit, je potřeba udělat rentgen kyčelních kloubů, protože jsou velice náchylní na displazii kloubů, proto také doporučuji pořizovat psa s PP aby byla co nejmenší šance dědičnosti displazie. Péče o srst není tak náročná, jako někteří lidé tvrdí. je dobré nechat ho třeba 2x do roka ostříhat a každý týden asi půl hodiny kartáčovat.

Další informace

Doporučuji naprosto každému kdo chce bezproblémového nekonfliktního psa s tou nejvěrnější duší na světě.

PP, bez pp, množírny, útulky

Máme pejska z chovatelské stanice Touch of Heaven (www.touchofheaven.eu) Je ve výborném zdravotním stavu. Majitelka chovatelské stanice je velice milá a přívětivá, můžete se přijet kolikrát chcete podívat na vaše budoucí štěňátko a žádá po vás zasílání fotografií jejích pejsků v novém domově a udržuje s vámi kontakt.