Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 22.06.2015
Plemeno: Border kolie

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Toto plemeno jsem si vybrala pro svou ochotu k práci. Taktéž chovám spoustu jiných zvířat včetně koně, slepic, koček atd. a borderky se zvířaty obyčejně vychází velmi dobře. Musí se samozřejmě "zvykat" už od štěněte na ostatní zvířata - jako každý jiný pes. Nicméně mají v krvi zájem o jiná zvířata, ale neubližují jim,

Povahové a charakterové rysy

Jak už jsem zmínila, borderky jsou velmi ochotné k rpáci, musí mít stále nějakou aktivitu. Pokud nemáte čas se psovi věnovat, nebo mu nemůžete sehnat adekvátní náhradu vyplnění volného času (ať už formou několikahodinových vycházek denně, nebo např. pasení, velkým výběhem s přítomností jiných zvířat atd ), tak si borderku nepořizujte. Je to pes, který potřebuje zaměstnat. Pokud je přivykán, bude umět dobře vycházet s ostatními zvířaty. Baví jej veškeré psí sporty, hry, dovádění, naučí se spoustu povelů, miluje přítomnost člověka. Pokud zrovna není přítomný člověk, nahrazuje si tyto chvíle přítomností ostatních zvířat. U nás nejčastěji pobíhá kolem koně.

Prostředí

Ideální prostředí je farma. Samozřejmě borderku můžete chovat i vy bytě - máte-li denně čas několik hodin opakovaně chodit do přírody a borderku zaměstnávat povely, hrou, běháním. To samé platí při pobytu na vesnici. Pokud nechcete mít z bytu, či ze zahrady trosky, musíte borderku zaměstnat. Nehodí se tedy do prostředí nepodnětného, klidného, ani pro lidi, kteří chtějí "gaučáka".

Pohyb a aktivity

Border kolie je vhodná jednoznačně pro aktivní páníčky. Pokud nemáte zrovna farmu, kde může po celé dny běhat kolem ovcí, nebo jiných zvířat, musíte být aktivní vy a toto borderce nahradit.

Výchova a výcvik

Plemeno je vhodné pro začátečníky, výcvik borderky baví a učí se rychle. Nicméně nějaké zkušenosti potřeba jsou, jinak borderky svou chytrostí dokáží "švindlovat" a můžou se pak jevit jako neposlušné. Je potřeba se jim věnovat každý den nikoliv proto, že by "zapomněli", co se naučili, ale proto že to jsou psi, kteří potřebují deně nějakou aktivitu.

Zdraví a péče

Borderky často postihuje dysplazie kyčelního kloubu, nicméně v dnešní době je obecně spousta různých nemocí a odchylek, na které je třeba si dát pozor. Předejít tomu lze výběrem psa z kvalitního chodu. V chovatelských stanicích mají psi i feny testy na různé vady a onemocnění a podle toho lze zjistit, zda štěňata z vrhu mají pravděpodobnost vzniku některé z těchto nemocí.

Další informace

PP, bez pp, množírny, útulky