Zkušenost uživatele s plemenem

 Irský vlkodav
Náročný na pohyb Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele
Vloženo: 26.02.2015

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

impozantní pes s něžným výrazem v očích.

Povahové a charakterové rysy

Irský vlkodav je zlatíčko, sluníčko. Dokáže se vcítit do vaší nálady. Když není příliš dobrá, snaží se vám ji svým milým způsobem zlepšit. Patří do skupiny chrtů, proto musí být nový majitel důsledný, ale vyplatí se to a i chrt se dá naučit poslušnosti. K ostatním psům se chová přátelsky, osobní zkušenost je spíše taková, že bohužel ostatní psy mají tendence napadat vlkodava, protože je velký a cítí se zřejmě ohroženi. K dětem se chová úžasně, pusinkuje, olizuje, je velmi opatrný. Přesto je nutné vzhledem k velikosti dávat pozor, aby dítko nechtěně neporazil - zvláště když má velkou radost, ale vlkodav se snaží takřka baletním krokem se tomuto vyhnout. Četla jsem, že vlkodav je vázán především na místo, ne na majitele. Já si myslím opak, resp. náš vlkodav byl na nás velmi vázaný. Doma však vydžel v době naší nepřítomnosti bez problémů. Z vlastní zkušenosti - vlkodav téměř neštěká, nemá to zapotřebí. Vím ale o těch, co žijí na zahradě a ty si občas zaštěkají. :)

Prostředí

Vlkodava je nejideálnější mít u sebe a užívat si jeho přítomnosti a super povahy. Lze ho mít bytě či v domku.

Pohyb a aktivity

Vlkodav je řekněme pro středně aktivní lidi. Má rád dlouhé procházky. Lze s ním dělat coursing.

Výchova a výcvik

Myslím si, že plemeno může mít i začátečník, ale za určitých předpokladů: nový majitel si musí uvědomovat jeho velikost (důležitá je dobrá socializace), velké nároky na výživu a její kvalitu zejména v období růstu, a při výchově je třeba důslednosti (nikoli agrese).

Zdraví a péče

U vlkodavů nejsou testy zatím povinné žádné, ale velmi se podporuje nechat otestovat srdce a genetické tesy. Onemocnění srdce bývají u vlkovadů nejčastějšími. Je to obří plemeno, je třeba dávat pozor torozi žaludku, na otlaky končetin, správný vývoj při růstu. Úprava srsti je v celku nenáročná. Stačí pročesat a 2-3 x za rok "vyrthat" volné chlupy, vystřihat tlapy a uši.

Další informace

Vlkodav je nádherné velké zvíře, je proto třeba počítat se zvýšenými náklady na případnou vet. péči. Také do každého auta se nevejde. :) Chce to se před jeho pořízením zamyslet i nad těmito praktickými věcmi. Co se týče povahy za sebe mohu velmi doporučit. Vlkodav se stal mou srdeční záležitostí.

PP, bez pp, množírny, útulky

Psa jsme měli z chs Irmidu. s chovatelkou jsme se seznámili na výstavě psů, mohu velmi doporučit. Pes byl zdravý.