Zkušenost uživatele s plemenem

 Italský corso pes (Cane Corso)
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení doma Pro fyzicky zdatné majitele
Vloženo: 12.02.2015

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Vzhled/povaha

Povahové a charakterové rysy

Našeho caníka jsme si vybrali nejprve dle vzhledu, ale jak rostl ještě více nás okouzlila jeho povaha. Z kupky štěňátek nás zaujal ten největší s bílými konci tlapek a velkým napapaným bříškem. Už jako malý se projevoval jako kliďas, kterého k rychlému běhu přimělo snad jen sypání granulek do misky. Bydlíme v Praze v paneláku na sídlišti, ale máme 5 minut louku a navazující les. Brixe jsme od mala brali všude s sebou, naučil se jezdit MHD, přívozem, vlakem. Věděli jsme, že ho chceme především jako společníka, dostal tedy pouze 3 měsíční základní výcvik poslušnosti . I tak neváhal bránit 18 letou dceru, když jí obtěžoval opilec. Ověřili jsme si na Brixovi, že všechny superlativy, které se o plemeni píší jsou pravdivé, samozřejmě za předpokladu, že se pejskovi věnujete. Skutečně velmi miluje svou rodinu, vidíte na něm, že je šťastný, když může být se svou "smečkou". Ač při jeho pořízení byly děti již dospělé, miluje i prcky, kteří si ho hladí, netozhodí ho, když kolem něj drandí na odstrkovadle, nebo mu mávají klackem před nosem. Od mala s námi jezdil na dovolené, skvěle se chová i v cizím prostředí, nidky nám v lese nehoní zvěř, po sídlišti může chodit i bez vodítka. Pokud se mu něco nelíbí neštěká, pouze vrčí - a to stojí za to :) Před Brixem jsme měli německého boxera, ale caník je daleko pohodovější a úžasnější !! Pokud chcete velkého úžasného kámoše, neváhejte!

Prostředí

My máme v bytě, na sídlišti v Praze. Od paní chovatelky vím, že caník není vhodný do kotce/boudy bez možnosti styku s rodinou/přístupu do domu. Jinak je otužilý, ten náš sníh miluje.

Pohyb a aktivity

Brixovi dopřáváme delší procházky hlavně o víkendech-2 hodiny dopoledne i odpoledne, ráno a večer jen cca 20-30 minut. V týdnu ho dopoledne venčí sousedka asi hodinu a my odpoledne také 1-1,5 hod. Vzhledem ke své váze není vhodný na psí sporty, ale výcik zvládá skvěle. Pokud mu chceme zpesřit procházku, naklademe stopu, přetahujeme se o klacek a hlavně od jara do podzimu vyrážíme vláčkem za Prahu (Dobříš, Kamenný přívoz,Jílové atd.) a objevujeme nová místa.

Výchova a výcvik

Myslím, že plemeno je vhodné i pro začátečníka a je dobře ovladatelné, pokud mu dáte lásku a důsledně trváte na tom, že vy jste ve smečce šéf. Vzhledem k velikosti plemene je nezbytná socializace. Od mala štěně zvykejte na lidi, jiné psy/zvířata, provoz aut a veškerý ruch kolem něj - pak vás v dospělosti nepřekvapí nepříjemnou reakcí.

Zdraví a péče

Stejně jako ostatní molossoidní plemena může mít problém se zadníma nohama. My jsme také bohužel přes veškerou péči, šetrné zacházení i přidávání přípravků do krmiva skončili v 7 měsících s osteochondrózou na levé zadní noze. Operace se zdařila, Brix normálně chodí, běhá, jen jsme museli skončit se cvičákem. Při procházkách mu musíme asi po hodině dopřát krátký oddech a pak pokračovat dál. Péči o srst kromě občasného vyčesání se nemusíte věnovat. Naopak má tu výhodu, že jeho srst je snad samočistící - než dojdete domů, většina bláta z něj opadá.

Další informace

Brix nás nesmírně obohacuje. Díky jemu vybíráme dovolené uprostřed přírody, poznali jsme nádherné kouty Čech, úžasné lidi. Naučil nás radovat se z maličkostí. Není nic krásnějšího, než vyjít ráno ze spícího sídliště a za 5 minut už pozorovat srnky na louce. Myslím, že každý pejskek chce svému páníčkovi dávat lásku a radost. Pejsek vás vítá i když domů přicházíte unavení,naštvaní a bez nálady. Ten kdo nemá pejska, neví o co přichází.....

PP, bez pp, množírny, útulky