Zkušenost uživatele s plemenem

 Rhodéský ridgeback
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Náročný na pohyb Pro držení doma Pro fyzicky zdatné majitele
Vloženo: 09.01.2015
Uživatel: samilka

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Tuhle rasu tenkrát vybrala moje mamka. Byli to dost vzácní psi a hlavně se pro nás jevil jako ideální, což se později i potvrdilo :)

Povahové a charakterové rysy

Plemeno je to velice empatické a nejen proto jsou vhodní i pro canisterapii. Je to klidný a vyrovnaný pes, který ale potřebuje dostatek pohybu. Výborně se hodí pro všechny druhy psích sportů. Doporučuje se hlavně zkušeným chovatelům, ale my ho měli jako prvního psa a s pomocí zkušeného kynologa jsme ho zvládli. Má velice specifickou povahu a takový musí být i přístup k němu. Rozhodně na něj neplatí zákazy a křik. Má svoji hlavu a bude dělat to, co bude dělat radost jemu, ale i vám. Jsou to úžasní společníci. K dětem jsou většinou ochranářští a jsou z nich nerozluční parťáci. O samotě si zvykl dost rychle. A nikdy nám nic nezničil.

Prostředí

My osobně máme ridgebacka v bytě, ale myslím, že bude šťastný tam, kde bude šťastný jeho páníček. Rozhodně se nehodí do boudy. Musí být ve společnosti lidí, jinak strádá. Domek se zahradou určitě ocení, ale odložení do kotce by nesl špatně, ne jenom kvůli jeho krátké srsti.

Pohyb a aktivity

Určitě je vhodný hlavně pro aktivní páníčky. Nároky na pohyb má vysoké, ale zároveň taky dokáže dost lenošit. Tři procházky denně stačí, ale musí mít buď patřičnou délku (alespoň jedna na hodinku a půl někde na louce) nebo aktivitu pro pejska (agility, aport, běh u kola...). My třeba chodíme na procházku na 15 minut ráno, 2 hodiny odpoledne a 30 minut večer a pejsek je šťastný. Jsou rádi v centru dění, a proto když je na celý den odložíte doma kvůli práci, nebude to zrovna nejlepší. Za psí sporty vám bude určitě vděčný. Velice se hodí na agility, coursing, běh (ať už vytrvalostní nebo rychlostní)... Sami zjistíte, co ho baví nejvíc. U nás vítězí běh u kola, agility a občasné turistické túry.

Výchova a výcvik

Na výcvik není náročný, pokud pochopíte jeho mentalitu. Vítězí u něj laskavý přístup s obrovskou dávkou lásky a trpělivosti. Když mu tohle všechno dáte bude tím nejoddanějším společníkem. Rozhodně na něj neplatí tvrdý drill a přísnost. Důslednost je u výchovy velice důležitá.

Zdraví a péče

Srst není náročná na úpravu. My ji občas vyčešeme speciální gumovou rukavicí a podle potřeby psa vykoupeme. U onemocnění si dávejte pozor na kyčle. My museli řešit hlavně časté nachlazení, proti kterému jsme nakonec i očkovali, ale je to jedinec od jedince. Důležité je pravidelné odčervování. Objevují se i problémy se zarůstáním ridge pod kůži.

Další informace

Ridgeback je pes s velkým P. Asi každý, kdo si ho pořídí, v něm vidí spíše své dítě než psa. Svým chováním se velice přibližují lidem, až vám to někdy nahání husí kůži. Dokáže s vámi komunikovat pouhými pohledy a je vám nenahraditelným parťákem. Myslím, že se skvěle hodí jako rodinný pes.

PP, bez pp, množírny, útulky

Pejska máme bez PP. V době, kdy jsme si ho pořizovali, nebyly množírny ještě tolik rozšířené, ale nyní už bych si to hodněkrát rozmyslela. Pejsek je po papírových rodičích, otec byl dokonce chovným psem, pouze matka neuchovněná. Prodejci k nám byli velice laskavý a vstřícní. Na pejska jsme se jeli podívat ještě měsíc před převzetím. Na jeho mamince bylo vidět, že je to domácí mazel. Pejsek byl zdravý a nikdy neměl žádné problémy. Nyní se u nás bohužel objevila rakovina kostí, ale to se bohužel u velkých plemen občas stane.