Zkušenost uživatele s plemenem

 Labradorský retrívr
Pro začátečníky Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 11.11.2014
Uživatel: michae03

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Labradorský retrívr je nejen krásný na pohled, ale také výtečný společník. Miluje lidi, potřebuje mít jistotu, že není sám, ale má někoho poblíž, vyhledává společnost. Zároveň je velice hodný, mazlivý, inteligentní.. Labrador je velice chápavý pes, učenlivý. Má rád děti, nemá žádný problém ani s jinými zvířaty. Samozřejmě ho musíme nechat sžít se s ostatními a vychovávat ho. Pokud ho vycvičíme k tomu, aby byl zlý, tak bude zlý. Avšak v povaze to nemá.

Povahové a charakterové rysy

Labradorský retrívr je schopen naučit se nejrůznějším povelům (proto je také hojně využíván jako slepecký pes). Je vhodný i k méně autoritativním psům. Někteří labradoři mohou být trochu dominantní, je potřeba jim ukázat, kdo je pán, ale velmi dobře chápou. Jsou tedy vhodní jak pro zkušenější majitele, tak pro úplné začátečníky. K ostatním psům jsou většinou otevření a tolerantní, nevyvolávají konflikty a neútočí. Stejně tak co se týče dětí, berou děti jako součást smečky. Na samotu jsou trochu citliví, samozřejmě vydrží být celý den doma sám, ale večer, když se přijde domů, potřebuje být ve společnosti s ostatními členy smečky (lidmi), ne odstrčený stranou. Neštěká, nevyje, nic nepustoší, pokud je mu vysvětleno, že se to nedělá.

Prostředí

Plemeno je vhodné jak do bytu, tak do domu. Avšak vzhledem k velikosti plemene je vhodnější spíše do domu. V létě na zahrádce, v zimě doma. Je náchylný na onemocnění kloubů, proto je lepší ho nenechávat v zimě venku. Je vhodný do města i na vesnici.

Pohyb a aktivity

Je vhodný spíše pro aktivnější páníčky. Vzhledem k tomu, že labradoři mají velmi rádi jídlo a říká se jim také "popelnice", tak bývají často tlustí, proto potřebují pohyb. Na druhou stranu ale trpí na onemocnění kloubů, takže příliš pohybu jim v pozdějším věku může také uškodit, proto tedy všeho s mírou. Nicméně labradoři milují vodu. Ve vodě jsou často a rádi. Při procházkách v lese si navyknou i na lesní zvěř tak, že si jí nevšímají, nehoní ji. Na psí sporty je labrador také vhodný. Rád aportuje, naučí se všechny možné povely. A všechny povely plní rád s vidinou odměny.

Výchova a výcvik

Zdraví a péče

Labradoři velmi často trpí na onemocnění kloubů, artrózu. Je vhodné je vyživovat kvalitním krmivem a předcházet tomuto onemocnění například nějakým produktem na výživu kloubů. Kvůli jejich lásce a chuti k jídlu se jim také může obracet žaludek. Je důležité nechat psa po jídle alespoň půl hodiny v klidu. Co se týče srsti, labradoři línají celý rok a dvakrát do roka ještě o něco více než běžně. Je tedy vhodné je často česat. Avšak mají samočistící srst.

Další informace

PP, bez pp, množírny, útulky