Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 07.11.2014
Uživatel: Eva Pastorková

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Podenco je krásný,živý elegán, kterému jsme chtěli poskytnout hezký domov, proto jsme si adoptovali dva ušáčky.

Povahové a charakterové rysy

Podenco je celým srdcem lovec, ať ve skupině nebo jednotlivec, je velmi inteligentní, umí vyhodnotit situaci. Nový majitel si musí uvědomit, že podenco není gaučák a nikdy nebude poslouchat stejně,jako normální psi. Podenko je vychován k tomu, aby myslel za sebe. Proto se může zdát, že je hloupý přesto jen vyhodnotil situaci tak, že mu není přínosná a proto se nebude obtěžovat. Milují a potřebují pohyb, je živý,aktivní, zvědavý a nadmíru společenský. Počítejte, že nebude možno jej pouštět na volno, a jste odkázaní na venčení na vodítku. V případě venčení na zahradě odpovídající plot je 1,8m, podenco je skvělý skokan a bravurní útěkář. K výchově doporučuji zkušenějšího pejskaře, výchova má být důsledná ale ne hrubá. Všechny prohřešky dokáže velmi dobře využít ve svůj prospěch. Jakmile mu jednou dovolíte spát v posteli, už ho tam máte navždy. Podeno je nekonfliktní, vycházi se psy velmi dobře, v případě malých plemen je lépe být ve střehu, mohou je považovat za kořist. Velmi živý pes, kterého nedporučuji k malým dětem, nedokáže posedět chvíli v klidua častá srážka nebo shození dítěte je velmi pravděpodobné. Podenčíci jsou kontaktní zvířata, pokud mohu doporučit alespoň do společnosti druhého psa, nejlépe dva podency. Je velká pravděpodobnost,že vám částečně upraví vybavení bytu, vlezou a vyskčí skoro všude, milují parapety nebo s oblibou skáčou na stůl či linku. Pozor s domácími mazlíčky jao kočka, morče - potencionální "kořist" pro psa. Psi málokdy štěkají, spíše kňučí a v případě vzrušení bublají :-)

Prostředí

Byt nebo domeček je vhodné, počítejte, že podeco potřebuje prostor, spíše poskakuje a běhá než v klidu chodí po bytě. Vhodná je klidná část města, vesnice. Psi potřebují prostor, pohyb a možnost čmuchat a šmejdit v trávě po stopách. Pouze do bytu, chrti nemají tělesný tuk, kerý by j hřál, proto v chladnějších období musíme už oblíkat. Přes léto s možností venku ale opět hlídáme,aby se nepřehřál.

Pohyb a aktivity

Podenco je nadmíru aktivní pes a potřebuje min. 3-4 hodiny pohybu denně, aby vybil alespoň část energie, pro spokojenost cca 5-6hodin. Jakákoliv aktivita je vhodná, nepočítejte ale s nadměrnou poslušností, taky nedoporučuji jízdu na kole se psem.

Výchova a výcvik

Podenco je nezávislý pes, tedy bude vás respektovat, milovat ale má svoji hlavu a nos. Ve výchově je třeba důslednost, ne hrubost. Přesto u něj nedocílíté slepé oddanosti jako u jiných plemen. Neni vhodný pro začátečníka, každou chybu umí využít ve svůj prospěch. Samostatnost a nezávislost je výsadou tohoto plemena.

Zdraví a péče

Další informace

Podenco je jiný. Je to z části lovec venku, a největší miláček doma. Má radost ze všeho, co s vámi dělá i když vás jen doprovází do ložnice. Má povahové rysy koček, čistí se a připravuje ke spaní, dává najevo když si ho člověk málo všímá a vleze vám pomalu až na hlavu. Doporučuji pro aktivní lidi, kteři touží po neutuchajícím optimismu.

PP, bez pp, množírny, útulky

Naši pejskové jsou adoptovaní ze španělska, kde byli zachráněni před smrtí místním útulkem. Mladší pejsek byl celý život na řetězu a zachráněn v těžké podvýživě, takže pracujeme na správné hmotnosti. Starší dvouletý pes je v dobré kondici už z útulku. Asociace na pomoc chrtům nám umožnila ušácky adoptovat, takže jim patří velký dík.