Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 05.11.2014
Uživatel: Russell Rescue

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

V době, kdy jsem si kupovala svého prvního JRT bPP, jsem hledala něco malého, skladného a zároveň dostatečně aktivního.

Povahové a charakterové rysy

Jack Russell je přizpůsobivé plemeno. Dá se říct - jaké si to uděláte, takové to budete mít. JRT jsou schopni neúnavně běhat za míčkem, ale stejně tak jsou schopni se celý den válet na gauči, pokud venku prší. Teriéři jsou smečková zvířata a každý, kdo si časem pořídil druhého, jenom žasl, jak mohl žít jen s jedním. K dětem jsou úžasní parťáci, není-li v mládí promeškaná socializace s malými dětmi. Devastace zařízení v bytě není plemenným znakem. Avšak je dobré se připravit na příchod malého teriéra třeba pořízením štěněcí ohrádky.

Prostředí

Ač jsou majitelé, kteří mají JRT celoročně venku, já osobně to moc nedoporučuji. Pro správnou psychickou pohodu malého JRT je důležité být v kontaktu se svojí rodinou.

Pohyb a aktivity

JRT jsou obecně velcí sportovci a hodí se takřka na všechny psí sporty - flyball, agility, běh se psem, cvičení na balonech, práce s klikrem, apod. Cokoliv s russellíkem budete chtít dělat, bude nadšeně dělat s vámi.

Výchova a výcvik

Při správném vedení se dá JRT "utáhnout na vařené nudli", nicméně začátečníkům doporučuji najít si dobrou štěněcí školku a od začátku ji navštěvovat. Výchova JRT k tomu, aby z něj byl bezproblémový parťák do života potřebuje laskavost, ale zároveň důslednost. Jinak bude teriérek tahat na vařené nudli svého majitele.

Zdraví a péče

Velmi důrazně varuji budoucí majitele, aby si kupovali JRT z netestovaného chovu. Základní dědičné nemoci: SCA - spinocerebelární ataxie, LOA - ataxie s pozdním nástupem, PLL - primární luxace čočky. A další nemoci, týkající se plemene: LP - luxace patelly, BAER testy - vrozená hluchota, DKK - dysplazie kyčelního kloubu a také stále rozšířenější nekróza kyčelního kloubu. Chcete-li mít naději na to, že pejska nezabije v osmi měsících věku SCA, vyžadujte po chovateli doklady o vyšetření obou rodičů. Dbejte na to, aby měl chovatel přehled o výskytu LP, DKK, nekrózy a dalších pohybových problémů ve svém chovu. Zvyšujete šance na to, že si pejsek v dospělosti neutrhne vazy v první klopené zatáčce. To se bohužel JRT bPP týká stále více.

Další informace

PP, bez pp, množírny, útulky

Obecně platí - nepořizujte psa z množíren a neprověřených bezpapírových chovů, kde se absolutně nedbá na zdraví chovných jedinců. Vyhnete se tomu, že vám jednou zbydou jen oči pro pláč a těžce nemocný pes.. Pokud máte zájem o jakékoliv další informace, a to nejen ohledně útulkových russellíků, ale též třeba ohledně výběru chovatelské stanice, neváhejte nás kontaktovat -> www.russell-rescue.cz !