Zkušenost uživatele s plemenem

 Labradorský retrívr
Pro začátečníky Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 17.08.2014
Uživatel: Ani

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Labradorka jsem si vybrala proto, že je to pes, který má rád děti a není na ně zlý a agresivní. Chtěla jsem nějakého rodinného pejska, který s námi bude rád chodit na procházky, hrát si s dětmi a prostě bude s námi prožívat tu rodinnou atmosféru.

Povahové a charakterové rysy

Můj Labrador je velice přátelský, hravý, inteligentní a velice chytrý pes. Rád se učí. Někdy je dost temperamentní, ale dokážete ho zkrotit hračkou a bude ještě rád, že si s ním budete hrát. Labradoři jsou právě takoví... jsou rádi, že s nimi jste. Rádi plní Vaše povely, rádi se učí novým kouskům, lehce se cvičí, jsou rádi, že si s nimi pohrajete. Jsou prostě na páníčka i rodinu velice vázaní. Jako každý pes, potřebuje mít svoje hranice a musí vědět co smí a nesmí, to samé i Labrador. Každopádně se musí vychovat a ukázat, kdo je tady jeho pánem... K ostatním psům se chová přátelsky, chce si je přes plot očichat a hrát si s nimi. Ten náš, když potká nějakého pejska, tak hned vrtí ocáskem a běží k němu. K dětem se chová více než přátelsky... Já jsem sama díte a cvičím ho + vychovávám (no vlastně ho vychováváme celá rodina). K malým dětem je taky velmi přátelský, ale pozor, je to celkem velký pes a může malé díte pohodit na zem, ale jinak je to velkej kámoš i pro miminka. :) Já bych tohoto psa doporučila pro děti od 7-8 let. Ty už vnímají svět kolem sebe... O Labradorech se říká, že nejsou rádi sami, ale když se je odmalička navykne na samotu, tak ji bez problému zvládnou, ale my máme ještě kočičku a ta je s pejskem pořád i během naší nepřítomnosti. A co se týče štěkání nebo vytí? To záleží samozřejmě na psovi. Ten náš má 5 měsíců a štěkl na pejska jenom jednou, jinak je zticha... jinak nevyje.

Prostředí

Labrador se hodí téměř kamkoliv. Hodí se i do bytu a i do domu, ale já bych ho brala spíše do domku, protože tam si alespoň poběhá a v bytě nemá ani zahradu. Do kotce se hodí taky, ale já bych ho nikdy nezavřela do kotce. Pouze na noc, ale ne na celý den... to je proti mě. Klidně vydrží i celý rok být venku. Pes má mít silnou imunitu, ne? Jinak já si myslím, že je vhodný jak do města, tak do vesnice. My toho našeho máme na vesnici...

Pohyb a aktivity

Je vhodný, jak pro aktivní, tak pasivní páníčky, vždyť je to pejsek i pro seniory, ne? Ale pozor! Taky potřebuje pohyb. Jednou za čas ho vzít na delší procházku nebo k vodě mu rozhodně neublíží, ale spíše prospěje! Klidně mu postačí i 2 procházky denně, ale taky jistě s radostí ocení nějaké aktivnější vybití... Není to rozhodně pes pro gaučing! Labradorci, pokud netrpí na kloubní problémy, tak můžou klidně provozovat i psí sporty, každopádně jsou dobří na DogFrisbee nebo Agility. Já se svým psem provozuji aportování. Retrívři a obvzlášť Labradoři mají tuto vlastnost už vrozenou!

Výchova a výcvik

Labrador je vhodný pro začátečníka. Je i dobře ovladatelný, protože s chutí Vás poslouchá a plní Vaše pokyny. Avšak, když dosáhne puberty (jako každý pes), tak může být neposlušný, ale je třeba mu jenom ukázat, kdo je pánem! Cvičí a vychovává se vcelku dobře a bez problému. Já jsem toho našeho naučila už spoustu povelů a vždycky bez problémů.

Zdraví a péče

Labradoři hodně a nejčastěji trpí na dysplazie kyčelních a loketních kloubů, proto by se měli kvalitně vyživovat. Já jsem ještě nikdy žádné zdravotní vady neřešila. Nemusíte, ale můžete Vašeho Labradora testovat na RTG kloubů. Jinak se Labradoři línají celkem hodně, hlavně štěňata, když se jim mění srst. Je třeba je česat každý den.

Další informace

Můj pejsek Marley je prostě můj nejlepší přítel. Zlozvyk má pouze jeden, je to někdy zlobidlo, ale on je teď v pubertě, tak se mu ani nedivím. Já bych toho svého mohla doporučit rodinám s dětmi a taky pro aktivní páníčky, protože je to vcelku temperamentní pejsek, ale taky rád spinká a lenoší blízko své rodiny.

PP, bez pp, množírny, útulky

Pořídili jsme si ho od moc hodné paní, která měla strašně ráda pejsky. Má sama fenečku Labradora s PP. Jinak celý její vrh byl naprosto zdráv, fenka i otec žádné zdravotní problémy neměli. I štěňátka byla úplně zdravá. Jinak i nadále je psík zdravý a čilý, taky si moc rád pojí. A já Vám něco řeknu! Sama poznám množitele. Avšak já jsem narazila na moc hodnou paní, která se o svoje štěňátka hodně starala!