Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 02.07.2014
Uživatel: Dejnička

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Jelikož jsem mladá a ráda sportuji. Chtěla jsem temperamentního pejska ale malého akorád do bytu.

Povahové a charakterové rysy

Tato rasa je opravdu neúnavná a většinou jste první unaveni vy :) . Pokud je zanedbávána dává najevo svojí existenci tím, že neúprosně kňučí či štěká. To také dělá pokud je doma sama. Naštěstí si ale musela zvyknout a tak když je doma sama tak spí. Ke všem lidem je velice mazlivá a od malička všechny komu se mu líbí s radostí oblizuje. K hodně malým dětem má neutrální přístup ale ke školákům je velice přítulná. Ostatní psy již moc dobře nesnáší, i když jako malá si se psy hrála furt. Nejlepší přístup má ovšem k osobě, která ji krmí a tráví s ní spoustu času :)

Prostředí

Tento pes se hodí poměrně všude, ale myslím si že bude radši když bude moct lítat po zahradě či po louce( za městem či vesnicí). Tyto psi mají velice rádi teplo proto se spíš hodí dovnitř než na pobyt venku. Naše s náma například spí v posteli :D

Pohyb a aktivity

Nejlépe se má u aktivního páníčka:) Má ráda aportování, čmuchání po lese, a hlavně běhání. Nejlépe se sama vyběhá na prostorné louce kde si čuchá a hledá různé kořisti :) Rozhodně je lepší s ní jít jednou denně na velkou procházku( př. hodina) a poté jen na vyčůrání :)

Výchova a výcvik

Naše fenka je tak chytrá, že se všechny potřebné povely naučila velice rychle, ale je potřeba zvýšit hlas pokud neposlouchá. Bytí je naprosto nezbytné jelikož stačí pouze vyhrožovat či bouchnout něčím co udělá hlasitý zvuk a pes hned ví, že dělá něco špatně. Práce odborníků nebyla potřeba ale pro úplné začátečníky to není ono .

Zdraví a péče

Zdravotně je na tom pes dobře do té doby dokud má pohyb. U nás zatím žádné problémy nenastaly:) Jediný problém je neustálé línání, takže máme chlupy opravdu všude.

Další informace

Pes je velice věrný svému páníčkovi a není nad to přijít domů a dočkat se takové radosti jako vám tohle plemenu dodá :)

PP, bez pp, množírny, útulky

Našeho pejska jsme pořídili bez papírů u lidí v jedné vesnici za Pardubicemi, kde nás ujistili že je čistokrevná a že nemá kupírovaný ocásek. Po delší době jsme zjistili, že ocásek má přece jen trochu ušmiklý a že úplně čistokrevná asi nebude, jelikož uši má neustále postavené a to se u tohoto plemena moc nevyskytuje. Zdravotně je na tom ale výborně! :)