Zkušenost uživatele s plemenem

 Výmarský ohař
Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele
Vloženo: 08.06.2014

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Především se mi tento pes líbil, pak jsem si našla v odborné literatuře články o jeho povaze, to se ztotožňovalo s mými záměry využití volného času.

Povahové a charakterové rysy

Je to pes společenský, není samotář, miluje svou "smečku" a potřebuje ji ke každodennímu životu. Chrání své lidičky, je jedinečný kamarád dětí, žádná rošťárna mu není cizí. Nemusí ostatní lidi, kteří nepatří do jeho "smečky", nevšímá si jich. Pokud se stalo, že ho někdo cizí chtěl pohladit, dal najevo vrčením a vyceněním zubů, že s tím nesouhlasí, ale nikdy na člověka nezaútočil. Mezi ostatními psy je tak trošku "provokatér", ale cíleně se nepere. Miluje míčky všech velikostí a ten náš i velké plyšové hračky. Doporučuji všem, kdo chtějí kamaráda pro procházky k vodě, do lesa nebo třeba jen po parku. Až přebolí jeho odchod, pořídím si znovu výmarského ohaře.

Prostředí

Potřebuje nutně společnost člověka, není to plemeno, které dáte do kotce nebo přivážete k boudě. Měla jsem toto plemeno v centru Prahy, takže Stromovka, Letná nebo ostrov Štvanice byly naše pravidelné cíle vycházek.

Pohyb a aktivity

Je schopný klasického kynologického výcviku, je velmi inteligentní a výcvik je pro něj jedna velká hra, příležitost poznat něco nové, příležitost být se svým pánem. Má perfektní čich, exceloval při výcviku zejména na stopě. Pozor při výcviku ho nikdy fyzicky netrestejte, ztratil by motivaci pro učení. Má rád volnost, ale za zvěří neutíká, cíleně se od svého člověka moc neodlučuje, je to"závisláček". Vyžaduje spoustu pohybu, do jeho tří let je to pes k neutahání. Rád má vodu, je velmi dobrý plavec. Vycházky jsme měli naplánované 4 x denně, ráno na hodinku, v poledne na 2 hodiny, večer půl hodiny až hodinu a těsně před spaním ještě okolo bloku na vyčůrání.

Výchova a výcvik

Byla jsem naprostý začátečník a přesto jsme to spolu zvládli. Jeho ovladatelnost je přímo úměrná času, který mu jeho majitel věnuje. Je potřeba s ním žít,ne vedle něj, ale s ním. Dobré je absolvovat alespoň základní kynologický výcvik poslušnosti.

Zdraví a péče

Je to krátkosrsté plemeno, žádná velká péče o srst není třeba. Mám dobrou zkušenost s občasným doplněním krmiva o lososový olej, který zkvalitní srst. Žádné zdravotní problémy neměl, takže jsme absolvovali jen klasické očkování a odčervování.

Další informace

Je to kamarád i do deště a nepohody.

PP, bez pp, množírny, útulky

Koupili jsme ho v chovné stanici, byli jsme spokojeni. Pokud jsme ještě absolvovali výstavy, o každý úspěch jsme se podělili s chovatelem. Byla to dobrá zkušenost, rozhodně doporučuji, protože je možnost od chovatele získat i hodně důležité rady.