Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 13.05.2014
Uživatel: evCZa
Plemeno: Border kolie

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Jelikož jsme s přítelem hodně aktivní a aktivita ( kolikrát až hyperaktivita) borderek nám vyhovuje. Navíc pejska jsem schopná zvládnout i jako začátečník. Dobře a rychle se učí. Stačí jen pamlsek

Povahové a charakterové rysy

Jsou dosti aktivní. Za pamlsek udělají snad všechno (alespoň ta naše). Myslím si že borderka je vhodná i pro méně autoritativní lidi. Já taková jsem a s výchovou psa nemám problém. Děti miluje nade vše. Těžko říct od jakého věku dítěte doporučuji. Já osobně bych si ho pořídila klidně k batoleti. Samozřejmě by mohl být problém kvůli jejich temperamentu. Hrozně skáčou a jsou mlsný. Jediné čeho bych se tedy bála je to že dítě povalí ( hlavně tedy štěně) nebo mu vezme z ruky jídlo. O samotě je to docela andílek. I když u nás to odnesl koberec! Ačkoli mi několik lidí tvrdilo že borderky nejsou uštěkané, za mě je opak pravdou, ale dá se to korigovat a naučit psa štěkat jen na povel.

Prostředí

Border kolie určitě nejvhodněji na zahradu, ale s bytem (pokud se jí dostatečně věnujete a chodíte často ven) nemá problém. Rozhodně si více užije na vesnici. A kotec? podle toho jaký typ srsti má.

Pohyb a aktivity

Rozhodně pro aktivní páníčky. Nedostatek aktivity = ničení věcí ( obzvlášť u štěňat). Procházky klidně jen tři ale jednu to chce dlouhou. Aby se vyběhala. A samozřejmě nejlépe když jí zaměstnáte. Agility, Dog Dancing, Dog Frisbee,.... to učiní snad každou borderku šťastnou. A pracují s obrovskou chutí!!!

Výchova a výcvik

Ano je. Ovladatelné je dobře, pokud máte v ruce pamlsek, tak výborně. Borderky se učí velice rychle takže je méně náročná než-li některá ostatní plemena.

Zdraví a péče

Toto bohužel nevím. A co se srsti týče ... záleží na typu srsti.

Další informace

Borderky jsou společenské. V tom vidím velké plus, hlavně proto že žijeme ve městě a dám ruku do ohně zato že by nikoho nepokousala. Zlozvyky? Ničení hraček a jakmile ji naučíte aportovat už se jí nezbavíte. :D

PP, bez pp, množírny, útulky

máme BOC bez PP a křížence BOC z útulku. Oba jsou zdraví. Neřešíme žádné zdravotní problémy.