Zkušenost uživatele s plemenem

 Erdelteriér
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele
Vloženo: 03.03.2014
Uživatel: Tina Landová
Plemeno: Erdelteriér

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Erdel je velice aktivní pes, což nám vyhovuje- hodně sportujeme a náš pes se může zúčastňovat sportovních aktivit s námi. Nejezdíme ale na kole, bruslích, běžkách,... denně, a tak jsme hledali psa, kterému bude i normální procházka stačit. Zároveň nás zaujalo, že mu nepadají chlupy, což je skvělá vlastnost, když chováte psa v bytě.

Povahové a charakterové rysy

Erdel rozhodně není pes pro začátečníka. Jsou veliké rozdíly mezi psem, a fenou. Zatímco psi mívají sklony k agresi a jsou hodně dominantní, feny jsou klidnější, ačkoliv je také třeba dbát na dobrou socializaci. Člověk musí být rázný, důsledný, autoritativní. Jde o loveckého psa, takže jakmile ucítí stopu zvěře, je v tahu přinejmenším na pár minut, v horším případě pak čekáte v lese hodiny... Není to vyloženě mazlící pes, je dost odměřený, přijde se pohladit jen občas, když se mu chce, jinak kontakt s lidmi zas tolik nevyhledává. Je to hodně samostatné zvíře, takže je potžeba hodně pracovat na vztahu k vám, tedy páníčkům. Erdel moc neštěká, opravdu jen výjimečně, takže s tím, že pes celý den doma vyje problém mít nebudete. Věci neničí, pokud je dostatečně unavený-jak fyzicky, tak psychicky. Je to rodinný pes, takže s dětmi mít problém nebude, avšak je potřeba důslednosti i ve výchově dítěte ve vztahu k psovi- je třeba dbát na to, že pejsek určitě nebude šťastný, když ho bude dítě tahat za ocas,uši-jak jsem psala, nejsou to příliš konktaktní psi,mají rádi svůj prostor, který musí umět dítě dodržovat. Určitě erdel neublíží, spíše uteče a bude se schovávat, a když nebude možnost úniku, bude trpět.

Prostředí

Erdel bude spokojený všude, kde mu poskytnete denně 2-3hodiny na procházce, kde se bude moci vyběhat. Není problém ho mít v bytě, nebo na zahradě s přístupem do domu. V kotci by asi moc spokojený nebyl.

Pohyb a aktivity

Erdel je sportovní pes, který bude spokojený, když bude moci volně běhat. Není to setr, ani chrt, takže až takové množství pohybu nepotřebuje a rozhodně nebude dvě hodiny sprintovat u kola. Když s ním člověk jede na kole, musí počítat s tím, že erdelovi nejvíce vyhovuje pohodové tempo-klus, ve kterém vydrží běžet dlouho. Není to ani nijak moc nadšený aportér, klacky a míčky má radši sám pro sebe a spíš,než házení má rád přetahování. Za dobrotu bude válet i sudy, jsou to neskuteční žrouti.

Výchova a výcvik

Výchova a výcvik musí být důsledný, pes je přirozeně lovec, takže je potřeba majiele, který tyto pudy zvládne. Jsou to dominantní, hrdí psi, kteří se jentak nedají pokořit. První 2roky člověk válčí a hledá, jak si se psem porozumnět. Je třeba dbát důslednosti ve všem, co se psem děláte a psa hodně socializovat. Mívají problémy s agresí-nechají se snadno vyprovokovat jiným psem.Jsou hodně žárliví.

Zdraví a péče

Srst se trimuje, což se provádí tak 3-4x ročně. Po zbytek roku se srstí žádné problémy nemáte, chlupy těmto psům nepadají. Doporučuji si dát pozor na stejné problémy, jako u jiných plemen, tedy kontrolovat displazii u rodičů, prarodičů..

Další informace

Erdelové jsou neskutečné popelnice. Je třeba to vědět předem, sežerou opravdu na co přijdou a největší hnusy, co si dovedete představit, jsou pro ně většinou největší pochoutkou, které nedokáží odolat, ikdyž ví, že si pak za svou nenažranost ponesou následky.

PP, bez pp, množírny, útulky

Mám fenku s PP. Hned z několika důvodů. Naštěstí erdelové nepatří mezi tolik rozšířené plemeno, takže se množí opravdu málo, psa bez PP je tedy těžké sehnat. Navíc nepodporuji množitele. Pes od množitele je jen o nějakou tu stovku levnější, než pes s papírama, kde máte jistotu původu. Cena erdela se pohybuje kolem 7tisíc, což si myslím, že je velice příznivé. Pes je zdravý, nemá žádné problémy (ťuk, ťuk, ťuk- pro jistotu ťukám). Pokud nechcete voříška z útulku, kupujte jedině psa s PP.