Zkušenost uživatele s plemenem

 Australský ovčák
Pro začátečníky Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení venku
Vloženo: 29.01.2014

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Chtěla jsem aktivního psího společníka, zároveň se mi líbil jeho vzhled a akčnost.

Povahové a charakterové rysy

Určitě to není pes pro úplného začátečníka. Je to dost aktivní plemeno které potřebuje zaměstnat fyzicky i psychicky... Není to pes na zahradu. Sice má ve standardu, že moc dobře hlídá, ale je to pes, který je rád se svými lidmi. Pokud je dost často o samotě, je schopen vymyslet a dělat cokoliv čím se zabaví.. Aussie je velice přátelský, doporučuju i k dětem. :) Samozřejmě ne jen pro dítě, pes potřebuje vedení. Nemá rád hrubé zacházení.

Prostředí

Myslím si, že pokud majitel poskytne pejskovi dostatečné vybití a zábavu, může bydlet kdekoliv.

Pohyb a aktivity

Je to plemeno spíš pro aktivní páníčky. Určitě to není jen procházkovací typ. Myslím, že ty 3 hodinky výcviku a vyběhání denně stačí.. Určitě je vhodné na psí sporty. AUO je přeborník v dogfrisbee (hlavně ve freestylu), hodně taky běhají agility a pro jejich výdrž jsou vhodní i na Dogtreking Já dělám frisbee a agility a hodně to hafany baví

Výchova a výcvik

Rádi se učí, není pro úplné začátečníky, jelikož se u nich dá taky hodně zkazit.. Určitě je lepší vše u nich řešit po dobrém, nejsou to tvrdí psi.

Zdraví a péče

Nejčastěji jsou u nich onemocnění očí. Také se u nich objevuje MDR1 což je alergie na určitá léčiva. Všemu lze předejít výběrem štěněte po zdravých testovaných rodičích. Povinné jsou testy očních onemocnění, DNA profil a DKK rentgeny. Srst je celkem nenáročná, občasné vyčesání ji neublíží. Jen za ušima má srst tendenci dredovatět. Dvakrát do roka masivně líná, po vyčesání máte náhle polovičního psa :)

Další informace

PP, bez pp, množírny, útulky

Pořídila jsem si fenku z chovatelské stanice. Počkala jsem si na kvalitní zdravý vrh a nelituji toho. Má fenka nemá žádné zdravotní potíže, je podle standardu a má takovou povahu, jakou jsem si vybrala. Nikdy bych si nevzala štěně bez PP, jelikož riziko zdravotních a genetických chorob je nesmírně vysoké....