Zkušenost uživatele s plemenem

 Gordonsetr
Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele
Vloženo: 24.01.2014
Uživatel: Káťa
Plemeno: Gordonsetr

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Výběr nejvhodnějšího plemene, pro mě, můj životní styl a rytmus, trval více než rok. Zajímavé na tom je, že jsem měla jasno hned na začátku. Dříve jsme měli Irského setra a jelikož to byl miláček celé rodiny, přála jsem si povahově podobného psa. A gordonsetr, chcete-li skotský setr, byl volbou číslo jedna. Nejenže mi vyhovoval svým klidnějším tempem a dobrosrdečnou povahou, ale uchvátila mě i jeho nádherná lesklá černá srst, v lepším případě delší, s pálením a dobrácký výraz. I přesto, že jsem ještě rok hledala, nedalo mi to, bylo mi jasné který pejsek u nás skončí... A tak máme gordonsetra :)

Povahové a charakterové rysy

Moje Bertička mě dost překvapila, samozřejmě že v dobrém. Je s ní neuvěřitelná sranda, nikdy jsem ji neviděla smutnou nebo naštvanou, neustále vrtí ocáskem. Ze všeho má legraci, vše jí připadá jako hra (většinou). Což je dobře, je velmi snadno vycvičitelná. Přestože je to vynikající lovecké plemeno, běháme spolu agility, cvičíme dogdancing, házíme frisbee... je to pes vhodný na sporty. I člověk nezkušený nebo méně autoritativní může gordonsetra vlastnit a cvičit, ovšem musí se připravit na jeho tvrdohlavost. Když Vám vezme čepici a začne s ní běhat po louce, nesmíte začít křičet, ale smát se a hrát si s ním. Však on Vám potom čepici rád vrátí. Je naprosto vhodný ke psům, přísahám že v životě jsem svého gordona neslyšela vrčet na mě ani na psi. Ovšem nesmí chybět správná socializace. Potom to bude pro Vaše pejsky úžasný hravý kamarád, který s nimi bude tropit psí kusy na procházkách a spát s nimi v pelíšku. Řekla bych, že Gordon je s více psy dokonce šťastnější, ikdyž nejšťastnější je s pánečkem. K dětem to samé co ke psům, jenom musíte samozřejmě více hlídat malé miminko před gordonsetrovou zbrklostí. Ale i tento pes se naučí, pokud ho k tomu povedete, že na děti opatrně. Jedna moje známá chovatelka tohoto plemene má doma poměrně velikou gordonsetří smečku a dvě malá miminka a všichni navzájem žijí v harmonii. Pobyt o samotě snáší dobře, ale musíte ho to naučit. Bertičku jsem jako miminko občas nechávala zavřenou samotnou v ohrádce a seděla jsem za rohem. Nejdříve vyla 45 minut a až když přestala jsem za ní šla. A takhle se ta doba zkracovala, teď může sama doma čekat celé dopoledne a je v pořádku. Jestli bude ničit nábytek, to je jen na Vaší výchově.

Prostředí

Jestli budete mít psa venku nebo v bytě, to je jen na Vás. Šťastnější bude s Vámi v bytě, ovšem jen za podmínky, že bude mít dostatek pohybu. Pokud takové možnosti nemáte, může žít celoročně venku, ale musíte se mu intenzivněji věnovat, bez Vás bude strádat.

Pohyb a aktivity

Gordonsetr se přizpůsobí Vašemu tempu, ale osobně si myslím, že by byl vhodnější k mladé aktivní rodině. Ikdyž pokud jste již v důchodu a hledáte chlupatého přítele na chatu, na procházky do lesa, i pro Vás je gordon vhodný. Pro něj je nejdůležitější být se svou rodinou. Vyžaduje rozhodně denní aktivní vybití, ale pokud jste třeba delší dobu nemocní, spokojí se s ležením v posteli a vyběháním s ostatními psi na zahradě. Tento pes má silnou loveckou vášeň a tak je důležité mít zvládnuté přivolání. Pokud se s ním lovecké kynologii věnovat nehodláte, vadit mu to nebude, ale najděte pro něj jiný způsob práce. Canisterapie, záchranařina, agility, dogfrisbee, coursing, dogdancing, flyball, obedience,... cokkoliv. Je velmi šikovný a při pilném vykonávání je schopen se spotům věnovat na vrcholové úrovni. Hlavně že bude s Vámi. Já s Bertou chodím jednou týdně na agility a velmi to baví mě i ji., Ona se vybije, pobaví se s psími kamarády a mě to s ní prostě baví. S ní mě baví všechno, protže se správným pozitivním přístupem se velmi rychle učí. Gordonsetr není jako sportovní pes známý, ale je šikovný a vhodný pro sporty.

Výchova a výcvik

Je vhoný pro začátečníky, to určitě. Vždyť i já jsem jím před rokem byla! Ovladatelné plemeno to je, ale pozor na tahání na vodítku. Vychovávat ho musíte důskledně, ale většinu věcí sám rychle pochopí. Cvičit ho nutně nemusíte, ale vzhledem k jeho loveckým pudům se co nejlépe naučte povel "ke mně". Pokud na vše půjdete pozitivní motivací, máte tohoto setra v kapse.

Zdraví a péče

Plemeno je to zdravé, ovšem do jednoho roku života je třeba hlídat, aby si vyšší fyzickou zátěží nenamáhal klouby. Já zatím řešila jen lehce omlácený ocásek, nic vážného a problém s očičkem. To bylo ovšem způsobeno vnějším působením prachu v létě a toto se může přeci stát aždému plemeni. Povinné testy pro uchovnění jsou DKK, čili na dysplazii kyčlního loubu (proto hlídat klouby!). Srst je samočistící, ale pokud psa chystáte na výstavu, je dobré ho alespoň jednou za dva týdny trochu překartáčovat.

Další informace

Jeho přednosti jsem zmínila již výše. Jeho minusy jsou občas se vyskytující tvrdohlavost a přílišná hravost. Je hlavně pro lidi, kteří se svému pejskovi chcou věnovat a věnovat budou.

PP, bez pp, množírny, útulky

Pejska rozhodně jen s PP nebo z útulku. Nikdy si prosím Vás nekupujte štěňátko bez PP, způsobí Vám to nejspíš více trápení než radosti. Pokud bych Vám měla doporučit chovatelské stanice, jsou to těch gordonsetřích: Schotchdopole- www.scotchdopole.cz Pan Hejzlar je velmi hodný chovatel gordonsetrů, se svými odchovánky zůstává i nadále v kontaktu, pomáhá jim... Jím odchovaní psi se zatím jeví jako velmi úspěšní výstavní psi, ale také i jako skvělí lovečtí psi. Je pro něj samozřejmě nejdůležitější zdraví a vyrovnaná povaha. Jako další mohu uvést www.zwenytry.wbs.cz, www.gordonsetr.estranky.cz, www.dvorekcamourek.estranky.cz, http://neverending.websnadno.cz/, http://www.damakrkonose.com/, http://www.manonlescaut.net/ Pokud máte na svého gordonsetra konkrétní požadavky nebo na chovatelskou stanici, nebojte se a napiště mi na email kataklimes@seznam.cz, ráda Vám zodpovím dotazy na tohoto psa a pomůžu s výběrem CHS :)