Zkušenost uživatele s plemenem

 Havanský psík
Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma I pro seniory
Vloženo: 08.02.2018
Uživatel: Radka

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Na existenci tohoto, do té doby pro mě neznámeho plemena, mě upozornila má známá, jejíž havaňačka Felicia je úspěšná agiliťačka. Bydlím v bytě, a tak pro mě byl výběr pejska menšího vzrůstu jasnou volbou. Líbí se mi milá, radostná bišončí povaha a havanský psík mi padl svým medvědím kukučem do oka ze všech bišonků nejvíce.

Povahové a charakterové rysy

Medvídek s velikým srdcem. Havaňáček je velice chytrý, učenlivý, nezkazí žádnou legraci, chce být všude tam, kde se něco děje, zavděčit se svému páníčkovi a dělat mu radost je pro něj odměna větší než pytel pamlsků. Je také nesmírně citlivý, soužitím v hlučnější domácnosti s autoritativním majitelem a malými dětmi by velmi trpěl. Na rušnější prostředí a s ním spojený život ve městě je havaňáčka třeba zvykat od malička, nesnáší hrubé zacházení, byť jen mírné zvýšení hlasu ho dokáže znejistit. Zvířátka, menší i ty větší, zbožňuje, jeho hravost je příslovečná. Před ostatními pejsky se rád předvádí, to přichází na řadu jeho rychlost a obratnost, je velmi přátelský a nejraději by si všechny své psí kamarády pozval natrvalo k sobě domů. V případě páníčkova pracovního vytížení je třeba havanského psíka navykat na pobyt o samotě postupně a pokud možno co nejdříve, nenechávala bych ho však doma samotného déle než je nezbytně nutné. Havaňáček se sice dokáže přizpůsobit situaci, stesk po pánovi nedoprovází hlasitými projevy ani ničením zařízení v bytě, je však zcela závislý na "svých lidech" a jejich absencí trpí.

Prostředí

Havanskému psíkovi zcela vyhovuje byt o větší rozloze s balkonem, ve kterém může dovádět, běhat a skákat, což je jeho oblíbená činnost. Výběhem na zahradě nepohrdne, po několika kolečkách se však vrací ke své smečce.

Pohyb a aktivity

Havaňáček není typický "gaučák", tudíž je vhodný pro aktivnějšího majitele, který mu během dne dopřeje několik delších vycházek. Občas si rád zalenoší, přirozenější je mu však pohyb na čerstvém vzduchu. Je to vytrvalý chodec a i když na to nevypadá, je schopen bez přestávky ujít i několik desítek kilometrů. Ideální aktivitou je pro toto obratné, mrštné plemeno agility, pozorovat havanského psíka "za letu" (jeho skoky let doslova připomínají) je pastvou pro oči. Pro havanské psíky je vhodný i dogdancing a někteří klidnější psí jedinci se mohou věnovat i canisterapii. Jakoukoliv aktivitu pro havaňáčka vymyslíte, bude se jí věnovat s nadšením a radostí, obzvláště pokud ji budete provozovat společně!

Výchova a výcvik

Péči o havanského psíka zvládne i začátečník, doporučuji však s pejskem absolvovat alespoň základní výcvik poslušnosti. Havaňáček je lehce ovladatelný, nechá se vést svým majitelem, v rámci výcviku se s oblibou učí nové povely a ještě raději je plní. Přivolání zvládá obvykle ze všech pejsků na cvičišti nejlépe už jen z toho důvodu, že je fixovaný na svého páníčka silněji než pejskové ostatních plemen. Ani na procházkách na volno se nemusíte obávat toho, že by Vám havaňáček při první příležitosti vzal do zaječích, to spíš on si Vaši přítomnost dobře hlídá a po několika "okružních jízdách" se u Vás přihlásí sám. Povely zvládá bez problému, má vynikající paměť a je nadšený pokaždé, když se schyluje k výcviku. Doporučuji výcvik na bázi odměn a pochval, invazivní výcvik na základě trestů je v případě tohoto plemena naprosto nepřípustný.

Zdraví a péče

Havaňáčci jsou obecně vzato psíci robustní, pevní, a pevné je i jejich zdraví, samozřejmě za předpokladu celkové kvalitní péče. Úprava srsti havanského psíka by vydala na samostatnou kapitolu. Kromě pravidelného vyčesávání srsti jednou za 2 dny a její úpravy u psího kadeřníka je třeba pravidelně vystřihávat chloupky na pacičkách, stříhat drápky (sám si je havaňáček neobrousí), zvláštní péči je třeba věnovat čištěním očí a uší. Havanský psík je na svou dlouhou, hustou srst při výletech do přírody schopen nachytat doslova ledasco, a to i za příznivého počasí. V zimních měsících se mu na spodní část chlupů nabaluje sníh, za deštivých dnů bláto, nezáleží tedy na ročním období, havaňáčkova srst vyžaduje péči celoročně. Ten, kdo si nedokáže představit takřka po každém návratu z procházky mířit s pejskem rovnou do vany, ať raději na toto plemeno zapomene.

Další informace

Havaňáček zbožňuje být v centru dění, obzvláště jakmile se něco mihne v jeho nejoblíbenější místnosti, v kuchyni, je tam coby dup! Rád pozoruje vše, co se šustne kolem, i v rámci procházek si občas sedne do trávy a jen se kochá. Se svou lidskou smečkou touží trávit veškerý čas, potřebuje vědět, že jste nablízku, i když třeba jen odpočívá. Havanskému psíkovi je třeba projevovat pozornost a lásku kdykoliv a kdekoliv. Bez vlídného zacházení s tímto pejskem nic nezmůžete, jen ho citově raníte. Pro budoucí majitele je třeba si uvědomit, že kam půjdete Vy, půjde s Vámi i Váš pejsek, pokud se poohlížíte po samostatném, nezávislém plemeni, od havanského psíka raději ruce pryč!

PP, bez pp, množírny, útulky

Pejska jsem si našla přes inzerát na internetu a z mé strany to byla láska na první pohled. Narozdíl od pejsků stejné rasy má můj Lester zelené oči. Můj havanský psík pochází z chovné stanice Angels from Fradako, s jednáním paní chovatelky jsem byla - a stále jsem - spokojena. Některé postupy s výchovou svého pejska s ní konzultuji dodnes.