Zkušenost uživatele s plemenem

 Bígl
Pro začátečníky Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 30.08.2017
Uživatel: Amazingis
Plemeno: Bígl

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Bylo to z naprosto primitivních důvodů a to: krátkosrstý, ne moc velký, ne moc malý, ne příliš akční, ale ani gaučák. Pes, který přežije venku 8 měsíců ročně. Prostě takový pes tak akorát.

Povahové a charakterové rysy

Plemeno naprosto vhodné k malým dětem, nechá si líbit úplně všechno. K novým lidem přichází pomalu a napřed si každého očichá a pozná. Pokud ji přivážu na vodítko a odejdu, tak sedí a štěká, ale když jí dám na zem něco na co se může posadit a dostane povel místo, je zticha.

Prostředí

Nezavírala bych bígla do bytu. Z vlastní zkušenosti vím, že tam trpí. Kdežto na zahradě se během dne zabaví, než přijde páníček domů. Takže tím určitě doporučuji klidnější předměstí nebo malé město namísto rušného centra.

Pohyb a aktivity

Bígl si zvykne na nastavený režim, ale opatrně, protože bez pohybu má velké sklony k tloustnutí. Bez problému ujde na pochodu 25 km i celý den prospí. Je to velmi přizpůsobibý pes. Na psí sporty je vhodný určitě. Jsou to aktivní psi, jen potřebují dobrou motivaci. Já sama dělám s bíglem agility a jsem spokojená. Bohužel jsem si u ní vypěstovala jakýsi blok ze závodů a tak na závodech utíká z parkuru, nebo čichá a nevnímá. Ale na trénincích je skvělá a běhá s neskutečným drivem.

Výchova a výcvik

Vzhledem k tomu, že to je náš první pes, tak je vhodný i pro začátečníky. Chce to pevnou ruku. Hlavmě se nenechat bíglem přesvědčit o opaku, protože to oni dělají velmi rádi.

Zdraví a péče

O srst jsme se nikdy nějak nestarali, akorát ji jednou za rok vykoupeme. A samoztlřejmě to chce občas vyčesat, protože to jsou psi s podsadou a línají celoročně. Co se zdraví týče máme jen jeden opakující se problém, kdy za různých okolností dostane záchvat, kdy se nemůže nadechnout a nikdo neví proč to tak je. Není to jediný bígl, u kterého jsem tento problém zaznamenala.

Další informace

Vždy se bude snažit sežrat cokoliv co najde. Jsou tvrdohlavci a budou si chtít prosadit svojí. A většinu z nich pustíte z vodítka na vycházce jen jednou, protože jakmile položí nos na zem, už je neuvidíte, nebo až za hodně dlouho.

PP, bez pp, množírny, útulky

Samozřejmě doporučuji bígla s PP. Víte co můžete u takového pejska čekat. Jsou provedena vyšetření a je větší šance, že se vyvarujete epilepsii a dalším dědičným onemocněním. Bíglové jsou hojně využíváni na testování léků a kosmetických přípravků, proto, když už se rozhodnete pro koupi bez PP, pozorně hledejte a dávejte si pozor od kus svého pejska máte.