Zkušenost uživatele s plemenem

 Appenzellský salašnický pes
Dobrý hlídač Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 30.10.2016

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Pro jeho oddanost, věrnost, chytrost. Velmi rychle se učí, hlídá si svoji rodinu a k cizím si většinou drží určitý odstup. Je to vynikající pracant a společník.

Povahové a charakterové rysy

Výchova aplíka je trochu náročnější, patří do rukou lidem, kteří vědí, co chtějí, umí být vůdčí a důslední. Není potřebná přehnaná přísnost, stačí jen vědět, kde nastavit hranice, aby měl pes respekt. Appenzell se snadněji vychovává přes psychiku než případné fyzické tresty. Stačí mu porozumět a jste nerozlučnou dvojkou. K ostatním zvířatům - domácí smečku si chrání, soužití s jinými domácími zvířaty od štěněte je bez problémů. K cizím psům je přátelský dle jejich chování. K dětem je vhodný, může být už od miminka, jen je potřeba naučit ho, jak se chovat a soužití jde na jedničku. Není to vyloženě samotářský typ - dřív žil na salaších, potřebuje společníky, ať lidskou či zvířecí smečku. Je to nenáročný a bezúdržbový pes, co se srsti týká. Při hlídání a hraní rád štěká. Jinak je přizpůsobivý a všestranný ve všech situacích.

Prostředí

Appenzell je nejvíce vhodný do domku se zahradou - může žít jak na zahradě, tak v domě - mít svobodu pohybu všude je pro něj nejlepší. Ale může být i pouze zahradní, pak by bylo fajn, aby tam měl i nějakého dalšího zvířecího kamaráda. V bytě může žít také, ale je potřeba se mu náležitě věnovat, aby nestrádal nudou...

Pohyb a aktivity

Je vhodný spíš pro aktivnější lidi. Má rád pohodlí i gauč, ale nerad se valí každý den dlouhodobě... Není natolik náročný na pohyb jako spíš na zaměstnání - nejlépe psychicky - potřebuje dělat nějakou práci - vhodný je výcvik jakéhokoliv druhu, různé sporty, domácí aktivity, rád třeba i sleduje páníčka při práci na zahradě, potřebuje zábavu.

Výchova a výcvik

Plemeno je vhodné pro začátečníky, ale pořád platí, že potřebuje důslednou výchovu. Ve výcviku se učí snadno a rychle. Vhodná je tedy jakákoliv činnost.

Zdraví a péče

Appenzell patří mezi zdravotně odolné plemeno. I při jeho malé základně. Žádná vážnější onemocnění se u tohoto plemene v chovu nevyskytují. Povinně se testují na zdraví kloubů - tedy kyčlí a loktů, které se správným a kontrolovaným chovem daří udržovat ve zdraví. Péče o srst není téměř žádná, jen v době přelínávání je vhodné psa občas vyčesat, jinak má tzv. "samočistící srst", opravdu není třeba téměř žádná péče.

Další informace

Zásadní plus v soužití vidím naprostou oddanost svému pánovi, k ostatním je rezervovaný, někdy i nedůvěřivý. Je to hlídač. Za velmi zásadní považuji pochopení plemene jako chytrého přítele, který neustále o všem přemýšlí a není s ním nuda. Plemeno doporučuji lidem, kteří mají rádi výzvy, chtějí být aktivní a mít po boku věrného přítele, který je plným srdcem opravdu miluje!

PP, bez pp, množírny, útulky

Fenku mám s PP a je zdravá již 9 let. Aktivně sportovala, což její zdraví také dostatečně prověřilo. Určitě doporučuji si raději připlatit a koupit psa s prověřeným rodokmenem, kde znáte i předky a víte, že jakousi záruku zdraví máte.