Zkušenost uživatele s plemenem

 Coton de Tuléar
Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma I pro seniory
Vloženo: 04.10.2016
Uživatel: PopelkaJ

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Chtěli jsme pejska do rodiny, ne příliš malého ani velkého. Velikost cotonů je tak akorát. Dají se i nést ale na druhou stranu nejsou kapesní.

Povahové a charakterové rysy

Naše fenka je velmi čiperná, ráda si hraje s čímkoli. Nejraději aportuje míček nebo klacíky i když s vracením ji musíme přemlouvat. Velmi ráda běhá agility, je velmi učenlivá a pamatuje si. Základní výcvik zvládla velmi rychle, byla vnímavá a pochopila rychle co se po ní žádá. S ostatními pejsky si velmi ráda hraje ale kočky absolutně nemusí. Je velmi přítulná k lidem i když naše fenka preferuje spíše ženy. Jelikož chodíme do práce je doma sama což ji nečiní velké potíže. Zatím si pochutnala jen na vložce do bot od jednoho páru lodiček manželky.

Prostředí

Cotony je vhodné mít doma - už z popisu plemene nemusí moc zimu. Ráda lenoší, ale ráda se i protáhne venku při různých aktivitách nebo hrách.

Pohyb a aktivity

Přizpůsobí se vašim zvyklostem. Nevyžaduje dlouhé procházky, ale i ty zvládne. Jak již jsem zmínil, naše fenka si velmi užívá agility a mnozí cotonci vynikají i v dog dancingu a jsou moc roztomilí.

Výchova a výcvik

Myslím si že pro začátečníky vhodné je - výcvik nečiní žádný problém protože jsou učenlivý a inteligentní. Velice rychle zvládnou základní výcvik a můžete je cvičit i v různých skopičinkách - zajíček, sudy a podobně.

Zdraví a péče

Zdravotní problémy jsme neřešili, nejsou známi žádné nemoci nebo dědičné vady tohoto plemene. Při uchovnění jsou povinné některá vyšetření a proto v chovech jsou opravdu jen zdraví jedinci a nositelé případných vad jsou z chovů vyloučeni.

Další informace

Péče o srst je trochu náročnější hlavně okolo jednoho roku, kdy se mění srst ze štěněčí na dospěláckou. Pak už péče o srst není tak náročná jak by mohlo vypadat. Pejska koupeme více než ostatní rasy psů protože přeci jen na bílé srsti je toho více vidět i když má výrazné samočistící vlastnosti. V salonu necháváme jen zastřihávat srst na tlapkách a okolo zadečku.

PP, bez pp, množírny, útulky

Fenečku jsme si pořídili od chovatelky plemene, tudíž máme fenku s PP. Jelikož se nejedná o rasu příliš rozšířenou, chovatelská základna tudíž není veliká ale samí "srdcaři". Chovatelka nás pozvala na ukázku jejího chovu, takže jsme měli možnost vidět prostředí, ve kterém naše fenečka vyrůstala a samozřejmě chovatelka měla možnost se seznámit s námi, aby věděla k jakým lidem její štěňdo půjde. U chovatelů tohoto plemene není neobvyklé, že odmítnou dát štěně lidem u kterých mají pochybnosti o vhodnosti umístění štěněte - možná se někomu zdá, že to přehánějí, ale je to jen v zájmu jejich štěňat, což se mi zdá jako velmi odpovědné.