West highland white teriér

Základní údaje plemena

Země původuSkotsko
Název v zemi vznikuWest highland white terrier
Kategorie dle FCIIII. Teriéři
VelikostV průměru 28 cm
HmotnostFCI neuvádí
OsrstěníTvořené krycí srstí a podsadou, svrchní je tvrdá, dlouhá kolem 5 cm, bez kudrlin, podsada je krátká, měkká, uzavřená.
Zbarvení srstiBílá
Celkový dojemKrátkonohý, dlouhosrstý, dobře stavěný a osvalený teriér.
PovahaVelmi temperamentní, rychlý, svérázný, veselý, přátelský, ostražitý, bystrý, hledá zábavu, vytrvalý, učenlivý, ale také notně tvrdohlavý a samostatný.
Zaměnitelné plemenoSkotský teriér

Charakter a chování

West highland white teriér je méně ostrý než ostatní teriéři. Chová přátelsky a srdečně ke všem členům své lidské rodiny. Vůči ostatním psům se může chovat poněkud dominantně, nezalekne se ani větších protivníků, přesto však nevyvolává konflikty. S ostatními domácími zvířaty vychází většinou dobře, nesmíme ovšem zapomínat jeho lovecký původ, a při setkání s malými domácími zvířaty je nutná velká opatrnost. Miluje děti, a je vždy připraven ke hře. Děti by si však měly uvědomit, že pes není hračka a respektovat jeho potřeby. Výchova tohoto psa musí začít hned od štěněte. West highland white teriér je tvrdohlavý pes, který potřebuje důslednou výchovu. Někteří jedinci mohou být agresivní, protože někteří chovatelé při chovném výběru málo dbají na povahově silné psy. Musí nad sebou cítit pevnou ruku dominantního pána, jinak vyroste v neposlušného psa, který si dělá, co chce. Dobře pozná, u koho si svou tvrdohlavost může prosadit, a kdo mu ji nebude tolerovat. Pokud si chcete tohoto psa pořídit, musíme pečlivě uvážit, ve které chovatelské stanici ho koupíte.

Vzhledem k tomu, že West highland white teriér podléhá módním trendům, někteří chovatelé můžou svůj chov zaměřit spíše na zisk, a produkovat psy, kteří nejsou typičtí ani vzhledem, ani povahou, proto je nutné dbát pečlivého výběru chovatele.

Dnes je West highland white teriér využíván pouze coby společník člověka, a nemá tedy žádné využití v myslivosti. Westík má veliké potěšení z pohybu, a potřebuje ho opravdu dostatek. Vydrží i dlouhé vycházky nebo jogging. Protože rád plní zadané úkoly, je dobré zapojit ho do některého psího sportu. Westík má všechny vlastnosti hlídacího psa a ohlásí všechny neznámé zvuky, pro svou velikost však nikdy nebude opravdovým hlídačem.

Původ psa

Nejbližšími příbuznými west highland white teriéra jsou cairn teriér, skotský teriér a skye teriér - formy vzniklé z původních krátkonohých teriérů ze Skotska. Zpočátku bylo velmi obtížné odlišit plemeno bez ohledu na barvu srsti zejména od skotského teriéra. Hodně pozornosti bylo proto věnováno hlavě. Z té doby pocházejí počátky specifické úpravy srsti - hlava má vypadat co nejkulatější. Předkové dnešního west highland white teriéra byli lovečtí psi žijící na západním pobřeží Skotska a přilehlých ostrovech, ti sloužili při lovu na jezevce, lišky, vydry. Nejčastějčí zbarveni těchto psů bylo šedé, žlutavé, červené a žíhan. Občas se narodila bílá štěňata, která byla z chovu vyřazována a usmrcována, protože byla považována za slabá a nevhodná k práci v noře. Až v 19. století se chovu bílých teriérů začal věnovat plukovník Donald Malcolm z Potallochu, poté co na lovu nešťastnou náhodou postřelil svého oblíbeného psa, jehož barva srsti splývala s barvou lesního porostu. Aby psi byli lépe viditelní v nepřehledném terénu, rozhodl se ponechávat si v chovu právě bílá štěňata. Cílevědomou plemenitbou vzniklo čistě bílé plemeno teriéra. Na severu největšího britského ostrova žili rovněž bílí teriéři, ale ti nebyli spřízněni s westy (bílý skye teriér, bílý skotský teriér).Obě tyto formy se bohužel nedochovaly. Dříve, než byl west highland white teriér oficiálně uznán a předveden pod svým jménem, byl vystavován na různých výstavách ve třídách vypisovaných pro skotské teriéry, cairn teriéry a malé skye teriéry. Začátky organizovaného chovu spadají do roku 1905.