Stafordšírský bulteriér
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení doma Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuVelká Británie
Název v zemi vznikuStaffordshire Bullterrier
Kategorie dle FCIIII. Teriéři
Velikost35,56 až 40,64 cm
Hmotnostpes: 12,7 - 17,25 kg fena: 10,9 - 15,4 kg
OsrstěníHladké, krátké a přiléhající.
Zbarvení srstiČervená, plavá, bílá, černá nebo modrá, či kterákoli z těchto barev v kombinaci s bílou jakékoli odstíny žíhané včetně kombinace s bílou.
Celkový dojemKrátkosrstý, dobře vyvážený a velice silný na psa takovéto velikosti.
PovahaInteligentní a odvážný pes a je naprosto spolehlivý.
Zaměnitelné plemenoS americkým stafordšírským teriérem, který je větší, elegantnější a má delší čenichovou partii. Americký stafordšírský teriér

Charakter a chování

Je dobré navyknout v mládí psa na společnost jiných zvířat. Po svých předcích je duchem stále bojovník, a pokud se setká s jiným psem nebo jakýmkoliv jiným zvířetem, je připraven zaútočit. V jeho povaze není zakořeněna žádná agresivita vůči lidem, naopak je velmi oddaným a poslušným členem rodiny. Děti má velmi rád, a je k nim velice tolerantní.S důslednou výchovou tohoto psa je nutné začít ihned ve štěněčím věku. Výchova by neměla být tvrdá a je nutné se vyvarovat nepřiměřených trestů. Tento pes se poměrně dobře učí, ale někdy bývá trochu tvrdohlavý.

Toto plemeno je pro svou krátkou srst vhodnější do bytu, lze jej však i dobře držet v zahradě, kde jej však je nutné umístit ho do zatepleného a v zimě vyhřívaného kotce. Lépe mu však vyhovuje pobyt ve společnosti své lidské rodiny. Dnes je to velmi oblíbený společenský pes, ale uplatní se i jako služební nebo lovecký, zvláště na černou zvěř. Staffordšírský bulteriér potřebuje také dostatek pohybu, delší procházky jsou pro jeho temperament nutností. Hodí se také k různým psím sportům. Pro svou vrozenou lásku k lidem není tento pes příliš vhodným ke hlídání, své teritorium si však dokáže ohlídat a nevítaného návštěvníka vždy ohlásí. Staffordšírský bulteriér se hodí pro každého kdo chce vlastnit plnohodnotného psa, ale nemá podmínky pro držení vzrůstem velkého plemene.

Původ psa

Odborníci se rozcházejí, který z mnoha teriérů byl předkem právě stafordšírského bulteriéra, ale je pravděpodobné, že to byl dnes již vyhynulý starý anglický teriér, předek dnešního foxteriéra. Nikdy se již nedovíme, kdo a kde poprvé zkřížil buldoka s teriérem, ale víme, že nejúspěšnější v chovu těchto psů byli horníci a dělníci z oceláren ve Staffordshire. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni pro zápasy se psy. První klub chovatelů staffordšírských bullteriérů vznikl v roce 1935 a byl také vytvořen jeho chovný standard. V roce 1939 byl v Anglii uznán jako lovecké plemeno.