Šiperka

Základní údaje plemena

Země původuBelgie
Název v zemi vznikuShipperke
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikost22 až 33 cm
Hmotnosta) od 3 do 5 kg b) od 5 do 8 kg
OsrstěníStředně dlouhé přiléhavé.
Zbarvení srstiČerná, krémová.
Celkový dojemVelmi věrný a inteligentní pes, temperamentní a veselý, dobrý hlídač a příjemný společník. K cizím lidem je nedůvěřivý.
PovahaZvědavý, energický, věrný, sebevědomý, pozorný, čilý a velmi temperamentní pes.
Zaměnitelné plemenoNepravděpodobná. None

Charakter a chování

Plemeno lze obzvláště dobře využít na zahradě, zahání škodnou a hlasitě hlídá. Skvělá je pro svou obratnost a ovladatelnost pro agility, flyball a podobné sporty, stejně tak i na pracovní využití. Šiperka se vyznačuje výborným zdravím a dožívá se vysokého věku. Je nejen vynikajícím strážcem, ale i příjemným společníkem, důvěryhodným přítelem a miláčkem všech dětí.

Nevelké rozměry, přítulnost, minimální péče o srst – to staví Šiperku mezi nejvhodnější psy pro chov v bytě. Šiperka je sice malý vzrůstem, ale povahou se vyrovná leckterému pracovnímu plemeni. Je to pejsek živý, zvídavý a je vždy pozorným průvodcem. Je velice trpělivý ve styku s dětmi.Je však i nepodplatitelným hlídačem, který zuřivě brání svůj revír. Šiperka je pes velmi přizpůsobivý a nenáročný. Může bydlet jak na zahradě s dobře zateplenou boudou, tak i v panelákovém bytě.

Šiperka je velice inteligentní, rychle se učí a nejraději ze všeho si hraje. Proto je výtečným psem například pro agility. Chovatelé dobře vědí, že je to pejsek do nepohody a skvělý kamarád.Lous van der Snickt, jeden nejvýznamnějších příznivců tohoto plemene na přelomu 20. století, charakterizuje šiperku jako „smolnatě černého ďábla bez kopyta a ocasu, čertem pro myši, krysy, krtky a podobnou havěť.“ Avšak konstatuje, že šiperka je nejen neúnavným hlídačem a lovcem, ale též, vždy dobře naladěným kamarádem.

Původ psa

Šiperka slouží jako dobrý příklad toho, jak je často obtížné psí plemeno zařadit do určité skupiny plemen. Hauck řadí šiperku ke špicům, kteří byli chováni na lodích (Shipp ) a v blízkostech vodních kanálů k hubení hlodavců a hlídání člunů, odtud možná vznikl název Shipp erke. Teorii o špicech protiřečí teorie ovčáků. Podle Ingeborg v. Wedel je šiperka nejmenší variantou dosud známých ovčáckých psů. Tento pes je sice malý ale má povahu ovčáckých psů. Jméno se vyvozuje z dolnoněmeckého slova „ Schäperke“, současně však znamená malý ovčácký pes. Pro původ z ovčáckých psů je důkazem i tvar ocasu. Pokud se nebude kupírovat nebude zatočený jako u špice, ale bude šavlovitě vzpřímený. J.J. Ormiston tvrdí, že šiperka vznikla z malých rázů groenendalů vyskytující se v severní Belgii. V průběhu desetiletí možná století našel původní ovčák cestu do města , kde si ho vážili jako hlídače a společníka. Tuto úlohu splňuje do dnešních dnů.