Šarplaninský pastevecký pes

 Šarplaninský pastevecký pes
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuJugoslávie
Název v zemi vznikuJugoslavenski ovčarski pas sarplaninac
Kategorie dle FCIII. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikostpes: 56 - 62cm fena: 54 - 58cm
Hmotnostpes: 35 – 45kg fena: 30 – 40kg
OsrstěníStředně dlouhá, hustá, s výčesky na tlapách.
Zbarvení srstiČerná, červená, šedá, bílá.
Celkový dojemSilný, dobře stavěný a celkově dobře svázaný pes, vyšší než střední velikosti.
PovahaSamostatný,ostražitý,nedůvěřivý.
Zaměnitelné plemenoS krašským pasteveckým psem, který je o něco menší a vyskytuje se jen v ocelově šedé barvě. S běžným kavkazským pasteveckým psem, který je výrazně vyšší a má kratší srst. Kavkazský pastevecký pes

Charakter a chování

Má mimořádně vyvinuté teritoriální cítění, je vysoce inteligentní a samostatný. Při své původní práci si tento pes vybudoval kladný vztah k domácím zvířatům, kterým při správném vedení nikdy neublíží a je proto vhodným strážcem stájí a farem. Při vyjížďkách na koních je výborným společníkem a dokáže s koněm bez problému držet krok. Hodí se také výborně pro práci ve strážní službě, jakékoli svěřené území, autobazar, tovární pozemky, sady bude nekompromisně střežit, musí se však počítat s jeho samostatností při vyhodnocování situace. Pozemek, který hlídá musí být bezpodmínečně dobře oplocen a označen cedulemi upozorňujícími na objekt střežen psem! Pokud je odmalička zvyklý na kontakt s lidmi a jinými psy, je také výborným společníkem. Návštěvy toleruje, vetřelce na svém území divoce napadá. Pro svou samostatnost je méně vhodný pro výcvik k poslušnosti, který je pro bezproblémové soužití nutný! Je to pes vhodný pro zkušeného kynologa. Miluje sníh a mráz, letní vedra snáší překvapivě dobře. Srst nevyžaduje zvláštní péči, v době línání denně česat.

Původ psa

Jen skutečný odborník rozpozná šarplaninského pasteveckého psa od kavkazského. Ten má sice o několik desítek kilogramů víc, ale na první pohled je však zřejmé, že někde v dávných dobách mají obě plemena společného předka. Nejde jen o podobnost exteriérovou ale vzhledem ke stejnému původnímu použití, mají i dosti podobný charakter. Šarplaninský pastevecký pes dříve chybně nazýván illyríjský nebo istrijský ovčák, patrně ze srbského ovčar, je pastevecký pes, mající kořeny na Dálném a Středním východě společně s ostatními pasteveckými psy z Balkánského poloostrova. Byl vyšlechtěn v jižní části bývalé Jugoslávie, kde se také používal k ochraně stád před vlky a medvědy a ochraně usedlostí. Jméno mu dala náhorní plošina Šar planina ležící mezi Makedonií a Černou Horou. Zde se vyvíjel v podstatě izolovaně přes dva tisíce let. Pro svou odvahu, obranářské schopnosti a odolnost proti klimatickým výkyvům je často používán srbskou armádou ke střežení objektů strategického významu. Až do roku 1970 byl vývoz těchto psů z bývalé Jugoslávie na západ zakázán. Vláda však brzy zjistila, že by se mohlo jednat o dosud nevyužívaný zdroj deviz a vývoz povolila. Tak se roku 1970 dostali první šarplaninci do Německa.