RE – BOŽSKÝ ARGENTINSKÝ SAMEC - našel domov

Pohlaví

Pes

Věk

3 roky

Velikost

Velký (61 cm a více)
Icon: Pes 3 Icon: Velký (61 cm a více)
Říhův atlas plemen

Vhodný pro

  • Hodí se k dětem
  • Kočičí kamarád
  • K jiným psům
  • Pro začátečníky
  • Na zahradu
  • Do bytu
  • Pro aktivní majitele

Doplňkové údaje

Barva: Bílá
Tetování: Ne
Kastrovaný: Ano
Handicapovaný: Ne

Kde se nachází

Akt. umístění: Útulek Tábor

Podrobný popis

Re je naše sluníčko, pubertální rebel a sladké trdlo, které neustále vymýšlí nějaké lumpárny. Velmi rád si hraje, upravuje bydlení, rád krade, a když ho přemůže nával hormonů, tak cupuje dečky a nebohé plyšáky. Sám je takovým hebkým mazlem, který zahřeje bolavé srdce a osuší smutné slzy. Je to pes, který ve správných rukách a ve vhodném prostředí vydá za deset canisterapeutů i K9 v jednom. Je to pes, který má rád svoji rutinu, procházky, blbnutí ve výběhu, hračky a hlavně své páníčky, hodně mazlení a drbání na bříšku.

Re se po první pusince a pomazlení krásně oblékne do postroje, nechá si dotáhnout obojek, nasadit náhubek a nadšeně vyráží na procházky. V klidném prostředí perfektně chodí na vodítku, netahá a moc si špacírky užívá. Jízdu autem zvládá hravě a nějaké ty základy výchovy pobral. Sedni, lehni, k noze i přivolání, které ale pokulhává, pokud ho něco příliš zaujme. Až na výjimky ignoruje na vycházce kola, bruslaře, kočárky, jen pesani vždy upoutají jeho pozornost a samci ne příliš vhodným způsobem. Pod ochrannými křídly svého člověka vydrží veškerou manipulaci, ošetření i nepříjemného pana veterináře.

HISTORIE

Co však Re potřebuje k tomu, aby vše fungovalo? K tomu nám pomůže lehký návrat do jeho historie. Jedná se o psa, který prvních sedm měsíců života prožil v nevhodných podmínkách. V malé maringotce s dalšími dvaceti dogami mu chybělo jídlo, prostor, hygiena, socializace na jiná zvířata a svět kolem. Týrání, kterého se majitelka dopustila na něm i ostatních, zanechalo tvrdé následky. Jak to tak bývá, někdo se s tím vyrovnal lépe, někdo hůře. Všichni pejsci byli příslušnými orgány odebráni a umístěni do útulků. Další životní štace Rea byla tedy náš útulek. Byť ostatní umístěné dogy měly štěstí na nové domovy, u Reje jsme neměli šťastnou ruku. Jedna nevydařená adopce bohužel následovala druhou. Problémem byl tak nějak vždycky muž a Rejíčkova touha posouvat hranice a určovat pravidla. Dva neúspěšné pokusy nás naučily hodně, a to hlavně to, že musíme u zájemců opravdu vidět, že jsou připraveni na práci, překážky a velkou životní výzvu, protože další adopce musí být opravdu ta pravá a poslední.

REJÍČKOVO DESATERO

1) Bytelné bydlení - Re má smysl pro design a bohužel není úplně v souladu s tím lidským. Deky na gauči, polštáře, peřina, záclony, židle, koberec. To vše bude v ohrožení, pokud nebude Re dobře unavený a bude mít dlouho chvíli. U nás žije ve dvou průchozích kotcích, kdy ze spodního si udělal záchod, zajde si kdykoliv, ve druhém kotci si udržuje pořádek. Neumí však vydržet, tedy bude v novém domově válčit s hygienickými návyky, nebude-li mít zahradu nebo pomyslně svůj záchod.

Oba problémy se dají řešit, odbourat, ale bude to trvat. Proto víme, že nový domov bude ideálně u rodinného domu s bytelným plotem a kotcem, kde se Rejíkovo řádění dokáže lépe zvládat. Řešením by byla i opravdu velká a bytelná klec v prostorném bytě, ale bude to o poznání těžší převážně s tou hygienou.

2) Bezpečnost – Re je pes, který přilne ke svým majitelům, miluje je nadevše a také je chrání. Není to pes, který se mazlí s každým, potřebuje čas nové lidi poznat. Z toho plyne i to, že na procházkách musí být vždy dobře jištěný na vodítku a mít náhubek. Stačí pár vteřin nepozornosti, bláznivý člověk, který si ho bude chtít pohladit a problém by byl na světě. Stejně tak bude Re chránit svůj pozemek a bude mu jedno, že soused Honza je Váš kámoš nebo že byste fakt chtěli, aby Vám pošťák dokázal dát dopisy do schránky bez toho, aby si nadělal do kalhot. Re bude hlídat, plot to musí ustát a majitel musí mít možnost ho zavřít, když nebude mít možnost jeho chování korigovat. Je třeba si uvědomit, že okolní obyvatelé se nemohou obávat o své zdraví a začít se Vaší ulici vyhýbat.

3) Více návštěv – Jak už chápete, Re potřebuje čas, aby si navázal vztah k novým lidem. Když si ho budete chtít po první procházce odvést, dost pravděpodobně se rychle dostanete do situace, kdy mu nebude schopní ani připnout vodítko, protože se Vás bude bát a Vy jeho. Když chcete domů dospělého samce argentinské dogy, je opravdu velmi vhodné, abyste se znali, rozuměli si a alespoň trochu si důvěřovali.

4) Genderový problém – Re je zvyklý na to, že žena či fena udává pravidla a ukazuje mu cestu životem. V tom to mají ženy s Rejdou snadné, nemusí si vůči němu obhajovat svoji pozici. On prostě vyrost v matriarchátu a je to pro něj přirozené. S muži navazuje vztah pomaleji, hůře a má větší potřebu ujasňovat si postavení. Když je však muž sebejistý, opravdový kliďas, silný vůdce a umí krotit své emoce, pak je Rejík schopen následovat jeho vedení. Bude-li však někdy na pochybách, třeba v případě hádky páníčků, postaví se vždy na stranu milované ženy.

5) Samci psi ne – patří v Rejíkově světě do komplikované skupiny. Není to tak, že by nemohl jednou kamarádit se psem, ale nemůže s ním bydlet. Zlepšení vztahu se samci, může to být třešnička na dortu, až s novými majiteli zvládnou hromadu jiných věcí. Naopak má Re moc rád feny a umí se jim podřídit. Kamarádek má hodně a psí sestřička by byla v novém domově velmi vítána.

6) Jiná zvířata ne – 21 vyhublých dog v maringotce, to opravdu není místo pro kočky, slepice nebo hlodavce. Proč? Protože by je sluply jako malinu. Re není úplně zkušený lovec, ale pokud vidí něco pohyblivého, chce si z toho udělat svačinu. Vzhledem k dlouhodobě podvýživě a hladovění, které v minulosti zažil, se nedomníváme, že by bylo reálné ho naučit, že jiná zvířata nejsou oběd, a proto by s nimi neměl bydlet. Opět je to problém, na kterém se dá pracovat, ale časem, postupně.

7) Děti ne – děti jsou pro Rejíka jako dospělí lidé, nebere na ně ohledy. Nepochopí, že pidižvík s fixkou si chce jen na jeho záda nakreslit srdíčko a že si z něj jen na chvilku udělá koníka. Bude chování malých dětí vnímat útočně a bránit se. Kdyby v nové rodině byly děti, ale páníčci neměli touhu, aby z Rejíka byl rodinný pes, nebudou mu vadit a možná si i k větším dětem časem najde cestu a hezký vztah. Je však třeba mít na paměti, že Re s dětmi nevyrůstal a jedná se obřího psa, který i ocasem, skokem či žďuchnutím může malému človíčkovi hodně ublížit.

8) Sebevědomí, síla a zkušenosti - Re hledá majitele, který rozumí nárokům velkého, silného a aktivního psa. Potřebuje vedení citlivé, ale majitele silného, rozhodného a vůdčího. Člověka silného fyzicky i psychicky. Nebude-li si Rejíkův páníček jistý v kramflecích, Re bude chtít určovat tempo a pravidla.

9) Kuře ne – Re je alergický na kuřecí maso a musí se mu proto ve svém jídelníčku zcela vyhýbat. Za to miluje jehněčí, králičí či rybí masíčko. Práce za pamlsky ho baví, ale dokáže fungovat i bez nich.

10) Láska – Může se to zdát divné, ale Re opravdu potřebuje někoho, kdo má srdce otevřené. Jedná se o psa s pokřiveným osudem a hromadou podmínek a komplikací. Hledá lidi, kteří pochopí, že některé věci nepůjdou podle představ, že některé věci nepůjde vyřešit, že některé věci nebudou snadné, ale ani tak to nevzdají. Prostě se do něj zamilují a budou mu chtít dát krásný život a udělají pro to maximum a nikdy se nepřestanou snažit.

ZDRAVOTNÍ STAV

Re je zcela zdravý, kompletně očkovaný, ošetřený proti vnějším i vnitřním parazitům, kastrovaný a označený mikročipem.

V případě zájmu o adopci Rea Vás poprosíme o zaslání e-mailu na utulek@tstabor.cz. Do e-mailu napište základní informace o sobě, své rodině, dalších zvířatech, zázemí a zkušenostech se psy. Prostě takový zvířecí životopis, ať máme představu o tom, jaký život Reovi nabízíte. Na e-mail Vám odpovíme, zavoláme a domluvíme si první seznamovací návštěvu. Případně volejte 778 465 467.

Za fotografie patří naše poděkování Radku Havlíčkovi vividfoto.cz.

www.utulektabor.cz/55h/