Bohunka

Pohlaví

Fena

Věk

3 roky

Velikost

Střední (31-60 cm)
Icon: Fena 3 Icon: Střední (31-60 cm)
Šarpej
Kříženec
Říhův atlas plemen

Vhodný pro

  • Hodí se k dětem
  • Kočičí kamarád
  • K jiným psům
  • Pro začátečníky
  • Na zahradu
  • Do bytu
  • Pro aktivní majitele

Doplňkové údaje

Barva: Žlutá
Tetování: Ne
Kastrovaný: Ano
Handicapovaný: Ne

Kde se nachází

Místo nálezu: Vysoká Libeň
Region: Středočeský
Datum nálezu: 28.01.2022
Akt. umístění: DogPlanet - útulek Mělník
Evidenční číslo: 8/22
Přijď mě
vyvenčit
Akutní
adopce

Podrobný popis

Bohunka

Evidenční číslo 8/22, nalezena 28.1.2022 ve Vysoké Libni

Plemeno: kříženec šarpeje
Pohlaví: fena
Rok narození (cca): 2019
Datum nálezu: 28.1.2022
Velikost: střední / větší

  Bohunka byla nalezena v poněkud zuboženém stavu. Oči měla plné hnisu a neustále slzela, slzy ji z očí tekly skoro proudem. Také vůbec nepoužívala zadní končetiny, především jednu. Zadní nožku měla zkroucenou pod sebe a na první pohled se zdálo, že je snad nefunkční. Fenka byla ihned odvezena na veterinární kliniku, kde ji čekalo několik základních, ale i pokročilejších vyšetření.

U levé zadní nohy byla zjištěna špatná funkčnost kyčle a také kolene, obojí v dost vážném stavu vyžadujícím operace. S tímto poškozením je jasné, že se snažila Bohunka noze co nejvíce ulevit a proto ji nevyužívala, jak by měla. Na zadních končetinách měla ochablé svalstvo do takové fáze, že prostě její tělo ani neudrželo a proto nezvládala pohyb.

Ohledně očí bylo naštěstí také rychle jasno - "tzv. entropium – vchlípení celého okraje víčka = řasy vnitřně dráždící oči", vada často postihující právě šarpeje. Představte si jako by Vám řasy rostly zevnitř víček a neustále dráždily oči. Jediná jejich obrana je pak hnisání, slzení a všemožné přívírání se, aby dostaly cizí dráždící předmět pryč. Tento stav může přejít až v hnisavý zánět spojivky a v těžký zánět rohovky. Je to třeba řešit včas chirurgicky, než se na rohovce vytvoří vředy a jizvy.

- březen 2022

Na konci února, kdy se Bohuna již dostala trochu do kondice a mohla absolvovat operaci, ji byla chirurgicky víčka spravena a oči, i zrak, naštěstí zůstaly bez jakéhokoliv poškození. Při tomto zákroku ji bylo rovnou operativně řešeno i špatné koleno - také se povedlo bez komplikací. 

- duben 2022

Docházíme pravidelně na hydro-rehabilitaci, aby se opět vytvořilo a posílilo zadní svalstvo. Voda krásně tělo nadlehčuje a tak je to zezačátku pro psa snažší. Poté už přirozeně začne nohy posilovat sama chůzí.

Vše vypadá skvěle a Bohu se snaží, co to jde - i díky tomu je léčba tak úspěšná. 

Na konci dubna přišla na řadu další plánovaná operace a to resekce kyčle + kastrace. Oba zákroky bez komplikací. Teď už tu naší holku čekají "jenom" rehabilitace, aby se celá noha dala dohromady a Bohunka zas běhala jako dříve. Rehabilitace jsou plánované až do začátku měsíce července.

- léto 2022

Rehabilitace jsou ukončené, vše se krásně zahojilo a funguje, jak má.  Během května tedy musela na opětovné zašití po kastraci, jelikož si vytahala, i přes veškerá opatření (límec, košilka, dohled), stehy. Na podruhé už se nám ji uhlídat podařilo a ani jizva na bříšku skoro není vidět. Od teď už je Bohunka úplně zdravým, sem tam trochu pajdavým, psem, který hledá své doma! 

Kvůli zhoršenému stavu kůže na naší obvyklé stravě pro psy, má nasazenou dietu a to v podobě DD veterinárních dietních granulí. Ty jí plně vyhovují a kůže i srst jsou opět v pořádku. :-)

 

Bohunka se ukázala býti neskutečnou bojovnicí a přátelskou slečnou. I přesto, jaké musela mít bolesti; i přesto, že nás vůbec neznala a my ji neustále osahávali ze všech stran; i přesto, že byla neznámo kde a neznámo s kým; i přesto všechno se nikdy po nikom zle neohnala, nikdy neprotestovala, nikdy to nevzdala. A přesně proto jsme i my hned věděli, s kým máme tu čest. Se silnou a sebevědomou šarpejkou, která si svoje právo na život prostě nenechá vzít. Nám bude ctí ji v tom pomáhat a sledovat její náročnou cestu za štěstím!

Miluje lidskou společnost, mazlení, drbání, ale i aktivně strávený čas. Na procházkách vyhledává louže a nejlépe ty, co jsou plné bahna. Vždy ji to chceme zakázat, ale ona má z té špíny takovou radost, že ji to nakonec stejně povolíme. :-) Ve výběhu ráda běhá za míčky, přetahuje se o provazové hračky nebo hrabe tunely, ale to jenom když je tam sama a nudí se. Je to chytrá holka, co potřebuje zabavit. Když tomu tak není, začne vymýšlet blbiny a ničí. Plastové pelechy, misky, kýble - všechno rozdrtí, takže doporučujeme zabavit, co to jde. 

Hledá domov v bytě či domku se zahradou, rozhodně to ale není venkovní pes a také by neměla nijak zvlášť chodit do schodů. Je vhodná i k dětem, má je moc ráda. S ostatními psy nebo kočkami netušíme, vybírá si, je to hodně individuální. Určitě by bylo potřeba vyzkoušet.

Je očkovaná, čipovaná a veškeré rehabilitace má již za sebou. U našich venčitelů je velmi oblíbená a dokonce často bývá dopředu zamluvená na procházky. Přijďte se s ní seznámit i Vy a jistě pochopíte, proč tomu tak je. Bohunka je prostě boží!

Pro více informací či domluvení si návštěvy našeho útulku, volejte na tel. číslo 602 144 145.

Více fotografií Bohunky zde : https://dogplaneta.rajce.idnes.cz/Bohunka