Aran

Pohlaví

Pes

Věk

7 let

Velikost

Střední (31-60 cm)
Icon: Pes 7 Icon: Střední (31-60 cm)
Kříženec
Říhův atlas plemen

Vhodný pro

  • Hodí se k dětem
  • Kočičí kamarád
  • K jiným psům
  • Pro začátečníky
  • Na zahradu
  • Do bytu
  • Pro aktivní majitele

Doplňkové údaje

Barva: Černá
Tetování: Ne
Kastrovaný: Ano
Handicapovaný: Ne

Kde se nachází

Místo nálezu: Mělník - Chlumín
Region: Středočeský
Datum nálezu: 29.09.2016
Akt. umístění: DogPlanet - útulek Mělník
Evidenční číslo: 161/16
Přijď mě
vyvenčit

Podrobný popis

Aran

Evidenční číslo 161/16, nalezen 29.9.2016 Mělník - Chlumín

Plemeno: kříženec
Pohlaví: pes
Rok narození (cca): 2015
Datum nálezu: 29.9.2016
Velikost: střední / větší (26kg)

  Aránek je zřejmě kříženec thajského ridgebacka, soudě především podle povahových rysů, a to je samo o sobě dost komplikované plemeno - natož ještě když se jedná o člověkem zrazeného a zklamaného psa.

Byl nalezen v Chlumíně, kde se potuloval několik dní. Dle místních se stále zdržoval v okolí jednoho místa, kde si často sedal a nepřítomně hleděl do dáli. Zřejmě tam byl opuštěn a jako věrný oddaný pes tam stále chodil čekat a marně doufal, že se pro něj majitel vrátí. Nevrátil. Aran putoval k nám do útulku. 

Přiznám se, že moc nevím, jak Vám Arana popsat a představit. To je pes, kterého musíte poznat osobně a vytvořit si o něm vlastní obrázek. Ale zkusím to.. 

Kdo si ho představuje jako psa, který lítá za vším jako splašený, sní vše, co mu dáte, čeká na každé Vaše slovo a dychtivě očekává povely, které chce následně automaticky splnit ... tak máte přesný jeho opak. 

"Dvakrát měř, jednou řež" - o všem v klidu popřemýšlet, v hlavě si vše urovnat, určit si priority a jasný cíl, poté teprve vyrazit na cestu. To je Aran, jak ho známe. Rád si sedá, lehá a pozoruje vše kolem něj. Nemusí za každým běžet nebo každého vítat, stačí, že o něm ví a až uzná za vhodné, přijde. Hračky jsou super, ale proč za nimi neustále běhat? Prostě si ji vezme, lehne si na ni a je jeho. Miluje mazlení a drbání, to hned lehne na záda a vydržel by tak klidně věky. Také má jednu specialitu - když mu otevřeme kotec, nevyběhne ven jako ostatní, ale pomalu vyjde a obejme člověka, který ho pouští. Opravdu pokaždé si stoupne na zadní, předníma Vás chytne kolem boků a pevně se přitiskne k břichu. Poté, co ho pohladíte a pozdravíte, sleze a už si jde po svém. Myslím, že tím jsem dostatečně vysvětlila, proč ho neumím popsat - Aran se musí poznat a zažít na vlastní kůži.

Asi jediná situace, kdy hlavu vypíná a jedná spontánně je, když vidí vodu. To je jeho největší láska. Každé léto má ve výběhu napuštěný veliký lavor s vodou ve kterém se dokáže cachtat celé dny. A chytání vody z hadice? Nejlepší odměna na světě.

Absolutně nesnese jakákoliv jiná zvířata! Kočky, slepice, psy (i feny) nesnese nikde ve svém okolí. Přes kotce i ploty je tedy zvyklý ostatní ignorovat, dokonce ani neprovokuje, neštěká, ale pustit by se nic nemohlo. Takže musí býti zvířecím jedináčkem.

Doporučujeme přečíst si něco o povaze thajských ridgebacků, seznámit se s tím, jak důležité je pro ně mít vlastní zázemí, kde budou moci být sami a v klidu. Aran nemá obzvlášť rád "těsno", takže prostor je pro něj opravdu důležitý. I v autě je mnohem spokojenější sám v kufru než např. na zadních sedačkách.

Na vodítku chodí krásně, netahá, drží se člověka. Zvládá i základní povely.

Hledá domov spíše v domku se zahradou; pokud by měl bydlet v bytě, určitě je nutné počítat s tím, že mu tam může být "těsno" a začne si nárokovat svoje místa. Je potřeba ho pochopit, poskytnout mu jeho vlastní zázemí a klid, poté bude skvělým a hlavně vděčným, věrným parťákem. Nedoporučujeme k malým dětem nebo starším lidem.

Je očkovaný, čipovaný a kastrovaný. Aran je v útulku již déle a "bohužel" si u nás a na nás dost zvykl, takže ne vždy se mu chce komunikovat s někým cizím. Musí se na něj pomaleji - nejprve ho navštívit a seznámit se ve výběhu ve společnosti někoho z nás a když vše klapne, nic nebrání společným procházkám. :-) 

Pro více informací či domluvení si návštěvy našeho útulku, volejte na tel. číslo 602 144 145.

Více na : https://dog-planet.cz/psi-k-adopci/