Porcelaine

Základní údaje plemena

Země původuFrancie
Název v zemi vznikuPorcelaine
Kategorie dle FCIVI. Honiči, barváři a příbuzná plemena
Velikostpes: 55 - 58 cm fena: 53 - 56 cm
Hmotnost25 - 28 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)
OsrstěníHladké, jemné, dobře přiléhající a zářivé, stejně jako lesk porcelánu.
Zbarvení srstiVelmi bílá, s téměř kulatými oranžovými body, které se nikdy nespojují do „pláště“.
Celkový dojemHonič velmi noblesního, francouzského vzhledu, ve všech detailech své struktury přestavuje špičkovou kvalitu.
PovahaŽivý a přátelský pes, s krásným zvonivě zvučným hlasem. Je také veselým, vytrvalým a nadšeným honičem.

Charakter a chování

Porcelaine byl vyšlechtěn jako lovecký pes určený ke štvanicím zajíců a k lovu spárkaté zvěře i divočáků. Porcelaine má výborný čich, drží se ve smečce, je velmi odvážný a důrazný v kontaktu s velkou zvěří. Jeho vynikající schopnost držet stopu byla využívána také k dosledům. Zvládá práci v otevřeném terénu i v hustých křovinatých porostech. Je nejen výborným loveckým psem, který s radostnou vytrvalostí a nadšením honí kořist, ale také příjemným a bystrým společníkem. Tento noblesní aristokrat má krásný zvučný hlas.

Původ psa

Ve Francii byla hlavní oblastí chovu tohoto psa Franche Comté podél francouzsko-švýcarské hranice. Jsou zde zjevně patrné vztahy mezi žlutobílou varietou švýcarských honičů a porcelainem. Tito psi se dostali do Francie patrně ze západního Švýcarska, společně se švýcarskými vojenskými důstojníky sloužících ve francouzských službách. Po francouzské revoluci a následných bojích se počet jedinců tohoto plemene výrazně snížil a Porcelaine se stal velmi vzácným. V 19. století však jeho nadšení přívrženci ve Švýcarsku jeho chov obnovili a plemeno rozšířili. Zakrátko patřil Porcelaine k běžným loveckým psům.