majitel psa

advokátní koncipientka
Ústí nad Labem
předchozí | další

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdo je právoplatným majitelem psa. Předpokládám, že majitel je ten, který je zapsán v registru zvířat? Jde o to, že dotyčná osoba, která je v registru zapsaná se o psa ve skutečosti vůbec nestará. Neživí ho, nevenčí ho a především se psem vůbec nežije. Pes žije u bývalého partnera dotyčné osoby. Dotyčná psa navštíví na den cca co dva/tři týdny. Ovšem bez vědomí bývalého partnera (psa pořizovali spolu) nechala dotyčná osoba psa načipovat, ale samozřejmě jako majitele uvedla sebe. Vše z důvodu, aby s bývalým partnerem mohla manipulovat. Další zásadní věc je, že pes bývá z dotyčné osoby ve stresu a dost se bojí. Prosím Vás, dá se vůbec něco dělat v takovémhle případě? Celá rodina se o psa strachujeme, kde jednou skončí. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

předem se omlouvám za opožděnou odpověď. Doufám, že je pejsek v pořádku a má se dobře.
Vlastníkem psa je ten, na koho je psaná kupní smlouva. Tedy uzavíraná s chovatelem, nebo např. s útulkem apod. V registru zvířat můžete majitele měnit, navíc jich existuje několik (národní registr psů, národní registr majitelů zvířat, centrální evidence zvířat a věcí ČR apod.). Nicméně i tam bych se zaregistrovala jako majitel čipovaného zvířete. Po uhrazení poplatku tam bude člověk vedený, i kdyby tam měla být duplicitně (nebo v jiném registru) vedena “dotyčná osoba”.
Pokud by byla kupní smlouva vedená na dotyčnou osobu, zceela nejlepším řešením by bylo se s ní domluvit a uzavřít s ní darovací smlouvu a nebo pejska od dotyčné osoby na základě kupní smlouvy odkoupit. Někdy pomáhá to, když člověk vyžaduje podílení se na nákladech za péči.
V jiném případě bych při potřebě prokazovat vlastnictví uváděla zejména to, že pejsek žije se mnou v domácnosti, že o něj pečuji já, schovávala bych si doklady o platbách za veterináře, za granule apod. Nechala bych si vystavit nový očkovací průkaz/pas zvířete, vedený na mé jméno, vedená bych byla jako majitel u konkrétního veterináře, na obci bych hradila poplatky za psa já. I přesto, že např. hrazení poplatků na obci není prokázáním vlastnictví psa, je to prokázáním toho, že se o psa staráte, v případě, že by to bylo potřeba.
  • 11. 5. 2020  13:23
  • Andrea Jelínková
předchozí | další