velikost kotce a boudy

advokátní koncipientka
Ústí nad Labem
předchozí | další

Hezký den, chtěl jsem se zeptat, zda-li existuje nějaká zákonná norma k velikosti psího kotce, popř. boudy, kde je umístěn německý ovčák. V kotci má totiž boudu a rozměr samotného kotce je dle mého názoru nedostatečný. Pes se zde nemůže dostatečně volně pohybovat, kálí a močí cca 1 m od misky s granulemi a vodou. děkuji.

Dobrý den,

omlouvám se za opožděnou odpověď. Ve Vašem případě bych neváhala kontaktovat příslušnou veterinární správu, aby věc prověřila. (úřad vyberte zde: https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0135).

Ohledně velikosti kotců existuje minimálně odborné stanovisko Ústřední komise pro ochranu zvířat (odkaz zde: http://eagri.cz/public/web/file/133774/Drzeni_psa.pdf ), na které bych inspektora při kontrole odkázala, kde je v tabulce konkrétně doporučena velikost kotce s ohledem na velikost psa a na počet psů v kotci chovaných. Rovněž je stanoveno: „Při držení v kotcích, boxech nebo boudách musí být psům poskytnuta alespoň dvakrát denně možnost volného pohybu, pokud možno na volném prostranství, a to minimálně 1 hodinu. Psům musí být umožněna základní biologická potřeba vyměšování; výkaly musí být z ustájovacích prostor pravidelně, nejlépe denně odstraňovány. Kotce, boxy a boudy musí být udržovány v suchém a čistém stavu. Podlahy ustájovacích prostor by měly být pevné, nejlépe dřevěné. Tepelná izolace není v našich klimatických podmínkách ve většině případů bezpodmínečně nutná, je však vhodné zamezit průvanu např. předsíňkou nebo instalací látkového závěsu na vchodu do boudy v zimních měsících. Velikost boudy musí být přiměřená tak, aby v ní zvíře mohlo pohodlně zaujmout přirozenou polohu; nadměrná velikost není vhodná z důvodů tepelné pohody zvířete. Pravidelně je třeba zasahovat proti množení vnitřních i vnějších parazitů. Krmení je nutno podávat pravidelně, kvalitu a kvantitu řídit podle plemene a stáří zvířete. Miska s čistou pitnou vodou musí být stále k dispozici.“

Děkuji za dotaz.

  • 15. 1. 2019  08:09
  • Andrea Jelínková
předchozí | další