Chceme psa u útulku

advokátní koncipientka
Ústí nad Labem
předchozí | další

Dobrý den,
chtěli bychom si vzít jednoho pejska z útulku. Majitel psa je ovšem útulku známý a údajně by si ho chtěl vzít časem zpátky, i když ho tam sám dal. V útulku nám řekli, že majitel je problémový, několikrát hledal pro psa nového majitele. My bychom chtěli pejska co nejdříve, dokud není ještě poznamenaný životem v útulku.
Jak máme v takové situaci postupovat? můžeme po útulku chtít kontakt na majitele a sami se s ním nějak domluvit? Není přece možné, aby někdo opakovaně odkládal psa a bral si ho zpátky, kdy se mu zachce.
Moc Vám děkuji za snahu a odpověď. Snad nám dáte nějakou naději.
Tereza Mošťková, Pardubice

Dobrý den,

omlouvám se za opožděnou odpověď, zřejmě pro Vás bohužel již postrádá smysl, nicméně odpovím pro další podobné případy.

Vždy je samozřejmě nejlepší jakýkoliv druh dohody, v tomto případě s majitelem, ve spolupráci s útulkem. Pán by se mohl v takové dohodě pejska vzdát s tím, že se o něj již nadále nemůže postarat. Takové smlouvy dodporučuji uzavírat jedině písemně! Kdyby s tím nesouhlasil, určitě bych mu zdůraznila, že takovým svým jednáním porušuje zákon, viz níže. V případě, že by k dohodě nedošlo, tak bych celou věc nahlásila obci a i policii s tím, že jde o opuštění zvířete, podle ust. § 1048 občanského zákoníku, protože je z okolností zřejmý majitelův úmysl pejska opustit, když jej zanechal v útulku. Navíc se toto děje opakovaně a rovněž takovým jednáním dochází k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, kde je stanoven zákaz zvíře opustit. Takové jednání může být postižitelné jako přestupek s uložením vysoké pokuty.

Snad to s pejskem dobře dopadlo!
  • 18. 1. 2019  09:25
  • Andrea Jelínková
předchozí | další