Epilepsie

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Chtěla bych se zeptat,mám 6 letého labradora a v poslední době se u něj projevila změna chování.Bývá neklidný má třes,zvrací,skovává se,nebo se dívá třeba 15min do zdi.po léčbě antibiotik nám lékař sdělil,že je to nejspíš epilepsie a dostal léky.Je možné ještě nějaké další vyšetření podle ,kterého by se zjistilo co psovi je.Děkuji za odpovědˇ.

Dobrý den,

Dle příznaků, které popisujete to může být celá řada onemocnění, nejen nervového původu. Může se jednat i o nějakou metabolickou poruchu, nebo i parazitární onemocnění. Nevím na základě jakých vyšetření přesně stanovil kolega právě diagnózu epilepsie - ta může mít celou řadu příčin, od infekce, traumatu, přes metabolické onemocnění např. cukrovka), onemocnění jater, intoxikace, nádorové onemocnění atd...). Toto vše je potřeba vyloučit. Proč byly nasazeny antibiotika? Trpěl Váš pes nějakým infekčním onemocněním? Neměl Váš pejsek nějaký úraz v minulosti, nebo operaci, před projevením Vámi popsaných příznaků? Na místě by bylo určitě vhodné udělat podrobné klinicko-neurologické vyšetření a také nějaká laboratorní vyšetření - tzn. hematologické a biochemické vyšetření krve. Od toho bych se dál odrážel. Důležité také je např. jestli u něj nenastala nějaká změna v krmení, či denním režimu, nestěhovali jste se atd, nebylo nějaké úmrtí v rodině? Problémy mohou být i psychického rázu.

Na Vašem místě bych vyhledal veterinární pracoviště, které se mimo jiné specializuje konkrétně na neurologická onemocnění a nechal si původní diagnosu epilepsie buď potvrdit specialistou, který se právě na neurologická onemocnění specializuje.

Ještě dodám:

"Zlepšil se stav Vašeho pejska po tom, co jste začali podávat zmíněné léky na epilepsii? Důležité je také sledovat správnou krevní hladinu léků proti epilepsii a kontrolovat stav a funkčnost jater Vašeho pejska, jelikož tyto léky značně zatěžují právě játra."
  • 16. 8. 2016  08:02
  • MVDr. Jiří Žák
předchozí | další