omdlení při běhu ,nebo slabé srdce ,jak postupovat.

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den mám otázku jedná se o naši fenku je stará může mít kolem 14 i více ,rasa je to Velškorgi Pembroke .Stalo se to vloni byly velké vedra a naše fenka běhala s radostí na zahradě ,ale najednou se zastavila a začala kašlat a odpadla na zem rychle jsme k ní běželi i kňourala třásly jsme sní aby se probrala ležela na trávě a ani se nehla venku jsme měli jeji vodu tak jsme ji trochu polily ,a probrala se stalo se to nejspíš 5krát 6krát když jsme se ptaly veterináře tak toho moc neřekl .Zjistily jsme že když je vedro tak nesmí běhat ,ale dnes se stalo že vedro nebylo ,bylo zamračeně ,a běhala na louce ,když přiběhla k nám začala kašlat už jsme věděly že se to stane ,stála a najednou si divně sedla a odpadla zase ležela zase jsme do ní musely štouchat aby se nějak z pamatovala vypadalo to jak kdyby byla s toho oslabená tak jsem ji vzala a odnesla domů .Chtěly by jsme se zeptat jestli je to tím že je stará ,a jestli se to nějak nazývá,a ještě jedna důležítá jak co máme dělat když se to znovu přihodí ,jak máme k tomu přistupovat .Dá se to vůbec vyléčit ? děkujeme

Dobrý den,
primárně je potřeba Vaši fenečku důkladně vyšetřit u veterinárního lékaře. První co mě napadlo vzhledem k věku a anamnéze fenečky, kterou jste mi popsala, že by se mohlo jednat o problém se srdíčkem, které už nemusí zvládat větší zátěž a proto občas vynechá a následně fenečka padne na zem. Kašle vaše fenečka i v noci?
Pokud by to byl opravdu problém se srdíčkem, či oběhovým aparátem, dá se tento stav velice často dobře řešit a to podáváním léků na posílení srdeční funkce. Tyto léky nejsou obvykle ani nikterak drahé. Dále existují i léky na posílení oběhové soustavy a prokrvení důležitých orgánů jako je právě srdíčko a nebo mozek starších zvířat. Lék se jmenuje Karsivan.
Ve vašem případě se však samozřejmě může jednat i o některá jiná onemocnění, které však bez klinického vyšetření nelze takto přes internet určit.
Pro jistotu bych se již vyhýbal tomu, aby Vaše fenečka někde příliš běhala... pokud to je možné, držel bych jí na vodítku a pokusil se omezit její pohyb na nezbytné minimum, jelikož kolapsy Vaší fenečky evidentně souvisí s větší fyzickou námahou či aktivitou.
Poraďte se se svým veterinárním lékařem, který Vaší fenečku vyšetří a případně určí diagnózu a navrhne odpovídající léčbu.

S pozdravem MVDr. Jiří Žák
  • 9. 8. 2016  08:19
  • MVDr. Jiří Žák
předchozí | další