potřebuji poradit co mám dělat.

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den potřebovala bych poradit co mám dělat,i když se to sem asi moc nehodí. Mám už skoro 10 dlouhosrstého jezevčíka fenu,nikdy žádný zdravotní problémy neměla ale asi před měsícem ji zjistili Rakovinu na Játrech prý takzvaná Leukémie. Doporučuji mi chemoterapii. Problém je v tom ze bych ráda do toho šla ale nevím co mám dělat, Protože jsem samoživitelka sama marodím se zády a na tu léčbu prostě nemám,je to na mě trošku moc finančně náročný. Uspat ji samozdřejmě nechci. Mohl byste mi nějak poradit co mám dělat a nebo kam a nebo na koho bych se mohla obrátit o pomoc. Moc děkuji

Dobrý den, mrzí mě smutná zpráva o Vaší fenečce jezevčíka u které jste zjistili rakovinu jater. Rakovina se dnes už i u zvířat dá léčit, ale vždy záleží na konkrétním zvířeti, diagnóze a stádiu nemoci, zdali má léčba nějaký smysl nebo ne. Pro posouzení výše uvedeného bych Vám doporučil obrátit se na nějakou specializovanou veterinární kliniku, která disponuje lékaři zabývajícími se hlouběji managementem rakoviny u zvířat. Pokud jste z Brna mohu vřele doporučit např. MVDr. Jakuba Pfeifra z veterinární kliniky ANIMED, který se dlouhodobě na diagnostiku a léčbu rakovinových onemocnění specializuje a jeho přístup je velice erudovaný a lidský. Takovýto specialista Vám pomůže se rozhodnout, zdali má nějaká léčba smysl, nebo by pejskovi akorát prodlužovala utrpení, což jistě nechcete.
Bohužel však léčba rakoviny je velice nákladná záležitost a to nejen u lidí ale i u zvířat. Pokud nemáte dostatek financí na podobnou terapii, je druhým přístupem podávání silných léků tišících bolest zvířete (převážně na bázi opiátů či jejich derivátů). Zvířeti uleví od bolesti, ale nijak jejich zdravotní stav již nezlepší. O této možnosti se rovněž můžete poradit s veterinárním lékařem.
Jakmile však Vaše fenečka ztratí známky kvality života jako je např.: zájem o příjem tekutin, potravy, nebo zájem o procházky / mazlení, je velice na zvážení, zdali je vhodné fenečce další trápení prodlužovat a nepřistoupit raději k poslední možnosti, jak jí pomoci od trápení a to jest poslední injekce.
Věřím, že se rozhodnete správně, byť rozhodnutí nemusí pro Vás být vůbec, ale vůbec snadné.

S pozdravem MVDr. Jiří Žák
  • 9. 8. 2016  08:18
  • MVDr. Jiří Žák
předchozí | další