Záchvat - maďarský ohař

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Máme 8 měsíční štěně maďarského ohaře a před dvěma dny ho postihl takový záchvat. Byly to cca po půl minutě opakující se svalové křeče, při kterých měl skloněnou hlavu a padal na zadní nohy. Na veterině měl výsledky krví v pořádku a na nic nepřišli. Nemáte nějakou zkušenost, co by to mohlo být? Předem děkuji

"Dobrý den, je potřeba v testech a vyšetřování Vašeho pejska veterinárním lékařem pokračovat. Bylo by vhodné obrátit se případně na nějakou specializovanou kliniku ve Vašem okolí, která se zabývá diagnostikou neurologických onemocnění u zvířat a mají k tomu na takové klinice dostatečné vybavení i kvalifikovaný personál. Docela záleží na tom, zdali to byl ojedinělý incident, který se zatím stal pouze jednou a od té doby se neopakoval, nebo se od té doby ještě opakoval? Příznaky které popisujete (křečové stavy) mohou být způsobeny opravdu širokou škálou onemocnění, od primárně neurologického problému (např. epilepsie), přes infekci, otravu, onemocnění jater, metabolické onemocnění, či nedostatek některých minerálů, glukózy a dalších látek v těle. Bohužel nevím, jaké testy krve Váš veterinární lékař přesně dělal, ale základní testy krve nemusí hned odhalit nějaký problém. Ve Vašem případě by bylo potřeba pokračovat v diagnostice, pokud chcete přijít na příčinu problému, ale ani tak se příčina toho prvního záchvatu nemusí už nalézt. Důležité je, aby se takový záchvat neopakoval. Pokud ano, je potřeba urychleně kontaktovat Vašeho veterinárního lékaře a stav neprodleně řešit.

S pozdravem

MVDr. Jiří Žák

Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
  • 8. 2. 2016  15:24
  • MVDr. Jiří Žák

Moc děkuji za odpověď. Otravu, infekci, onemocnění jater apod. krevní testy vyloučily. To bylo první, na co se veterinář zaměřil. Bohužel se ale záchvat cca po týdnu opakoval, takže jsme ihned navštívili opět veterináře a ten našemu pejskovi nasadil léky Phenaemal - 2x3/4 (váha psa je cca.28 kg) a to i bez jakéhokoliv neurologického vyšetření. Myslíte, že je tento postup správný a léky by mohly pomoci? Předem děkuji.
předchozí | další