Pití z misky

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den, mám takový netypický dotaz. Máme doma 14 měsíčního maltézáčka. Bydlíme v rodinném domku a pejsek má svůj pelíšek i misky s vodou i granulkami tam kde spává. Jenže já mu dala misku vodou i v ložnici, protože jsem si kdysi všimla,že měl hroznou žizeň a dole nepije. A on vždy když dojde do ložnice tak pije jen z té misky, jak kdyby měsíc nepil. Nevím proč to dělá, z misky u pelíšku moc nepije, ale vždy když dojde do ložnice tak jde první k misce a pije jak kdyby měsíc neměl vodu. Nemůže to být třeba tím, že miska dole se mu nelíbí? Nebo že je více citově vázán k místě, kde žiji já? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Dobrý den,

zvýšené nebo nadměrný příjem tekutin u psů může znamenat, že Váš pejsek trpí nějakým onemocněním. Obvyklý příjem tekutin na psa a den je 60-70 ml / kg hmotnosti psa za den. Pokud je toto množství zvýšené tzn. větší než 90 ml / kg / den, jedná se o příznak zvaný polydipsie. Ten může mít obrovskou řadu příčin.
Doporučuji Vám nadměrné pití Vašeho pejska nebrat na lehkou váhu a raději se vydat za veterinárním lékařem, aby Vašeho pejska vyšetřil a vyloučil možnou zdravotní příčinu / onemocnění Vašeho pejska. Je to opravdu nezbytné. Nadměrným pitím se může projevovat např. onemocnění jater, ledvin, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, pejska může něco bolet, nebo může trpět nějakou infekcí. V některých případech se však může jednat i o určitou formu poruchy chování - stereotypii, kdy pejsek nadměrným pitím vyjadřuje nespokojení s určitou situací, se kterou se ve Vašem domě možná setkává. Otázkou také je čím je pejsek krmen? A jestli se nadměrné pití nevyskytuje u Vašeho pejska hlavně po chvíli po nakrmení tímto krmivem. Primárně je však určitě potřeba vyloučit zdravotní příčinu.
Těžko říci, proč preferuje jednu misku s vodou a druhou ne. Může to být prostě jen jeho osobní preference a nebo má s pitím v jiné místnosti nebo z jiné misky nějakou negativní zkušenost z období svého útlého "dětství".
Zkuste tedy změřit, kolik Váš pejsek zhruba vypije za den vody a pokud to bude množství větší než 70ml na kilogram jeho hmotnosti, navštivte Vašeho veterinárního lékaře, aby Vašeho pejska vyšetřil a následně s ním konzultujte dále.

S pozdravem MVDr. Jiří Žák
  • 14. 10. 2016  08:13
  • MVDr. Jiří Žák
předchozí | další