Labrador nebo kolie do bytu bez výtahu

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den,
chtěla bych slyšet názor na chování psa - labradora nebo dlouhosrsté kolie v bytě. Máme velký byt v cihlovém domě (čtyři patra bez výtahu, my v posledním patře) na vlastním oploceném pozemku s přístupem do lesa. Jsem připravená se psovi věnovat (procházky, hry atd.), ale bylo mi řečeno, že takoví psi trpí, když musí lézt do několikátého patra, protože, jak víme, mají do budoucna sklony k onemocnění zadních.
Jaký máte na to názor vy? Za nějaký čas budeme chtít z města odejít na vesnici do domu se zahradou, ale zatím to mé možností (studentka, 23 let) neumožňují.
Přesto věřím, že bych psovi dopřála vše, ale zároveň mu nechci chůzí po schodech způsobovat problémy. V domě mají labradora a ohaře, ale nevím, že by měli problémy. Můžu pejskovi způsobit do budoucna úraz a onemocnění nohou?
Děkuji za odpověď. Š.

Dobrý den, pejskovi skutečně může velké množství schodů škodit v době, kdy roste. Je nutné velké plemeno psa správně a kvalitně krmit a poskytnout mu přiměřenou zátěž, což schody příliš nejsou. Pokud byste byla schopná ho minimálně do půl roku věku spíše nosit, myslím, že by to bylo prospěšné.
  • 13. 4. 2021  11:58
  • MVDr. Zuzana Richterová
předchozí | další