Zlatý retriever - Kulhání

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den,

Máme 8. letého zlatého retrievera (fena, nevykastrovaná, 25kg). Asi tři dny zpátky začala najednou kulhat na pravou zadní nohu, přičemž se to v průběhu dalších tří dnů zhoršilo a nyní skoro není schopná chodit. Nevíme, co to způsobilo, na žádné dlouhé procházky jsme s ní v tuto dobu nechodili, pouze nás napadá, jestli se ji mohlo něco stát, když doma skáče na/z postele nebo pohovky, případně z/d auta. Apetit jí naštěstí zůstává.

Včera jsme s ní navštívili veterináře, který nám sdělil, že hmatově na její noze nic necítí, nicméně, že si myslí, že je to "Ruptured Cranial Cruciate Ligament" a že víceméně jediným řešením je operace. V jiném případě by to prý zůstalo bolestivé, vyvinula by se ji artróza a zůstala by kulhat. Ordinaci jsme opustili bez další debaty, protože operace je v tuto chvíli mimo naše finanční možnosti a nabídky jiného řešení jsme se od doktora nedočkali.

Ráda bych vás poprosila o radu a názor, zda je toto normální přístup a řešení, a co bychom podle vás měli dělat. Může se jednat i nějakou jinou diagnózu, který je řešitelný jinak než operací? A v případě, že je to skutečně diagnóza, kterou zmínil doktor, jaký je časový horizont toho, do kdy bychom měli operaci provést, nebo co jiného lze v této chvíli dělat.

Moc děkuji. JD

Dobrý den,

příčin kulhání je nespočet a není vždy snadné je odlišit, pokud má veterinář dle postoje, chůze a reakcí psa podezření na rupturu předního křížového vazu, může to potvrdit speciálním hmatem na koleno, což ne vždy jde snadno kvůli svalové síle psa. Pro definitivní diagnózu je obvykle lepší udělat hmat v sedaci a rentgen s proměřením posunu kostí. Pokud je diagnóza jasná, má Váš veterinář pravdu, jiné řešení, než operace, obzvlášť u velkého psa, není a koleno se bude bez zákroku dále devastovat a dospěje k silné artróze.
  • 26. 2. 2021  10:36
  • MVDr. Zuzana Richterová
předchozí | další