Dvě feny - agrese

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,
mám dve feny maďarského ohaře (3 roky, 1.5 roku). Profesionální výcvik (cvičák) ani jedna za sebou nemá. Nicméně po domácím výcviku poslouchají dostatečně. Přes den je zaměstnáváme, aby neměly roupy.
Starší fena je klidná a nekonfliktní, za balonek by skočila salto, cizí psi ji moc nezajímají.
Mladší fena je aktivní dělo, pořád se chová jako střelené štěndo, je hodně hravá a mazlivá. Neustále vyžaduje být v naší přítomnosti (nechce zůstat v jiné místnosti, než jsme my), nicméně na druhou stranu nemá problém zůstat doma bez naší přítomnosti. V poslední době začala být agresivní na cizí psy venku (dříve byla kamoš se všemi), "naštěstí" "jen" štěká a nekouše, ale obávám se, že to už je jen krok. Na druhou stranu se ale potkáváme s psí bandou, a nemá konflikt s nikým. Nikdy nebyla pokousána/napadena.
Hlavním problémem je agrese mladší vůči starší feně.
Např. Sedíme na sedačce s přítelem, spolu s námi tam je mladší fena. Starší fena přichází do místnosti, v tom okamžiku mladší začíná vrčet, v zápětí agresivně štěkat.
Např2. (Obě s námi spí v posteli) Starší fena se jde v noci napít, vrací se do postele, mladší fena opět hysterie vrčení a štěkotu (ve tři ráno to není v paneláku úplně ideál)
Např3. Mladší fena bezdůvodně kouše starší fenu do noh/ocasu/uší (chce si hrát?), při hře (i s jinými známými psy) vydává krvelačné děsivé zvuky, ale přitom neubližuje, ovšem jak pro nás, tak pro majitelé jinych psů, je to zvláštní.
K fyzickému útoku nikdy nedošlo, "pouze" vrčení a štěkot. Přes den jsou schopné normálně hrát, tahat se o hračku, válet se po sobě, spát vedle sebe, vzájemně si vylizovat ouška nebo tlamu...
Situace řešíme zakleknutím a vykázáním na místo, ale jelikož agrese pokračuje, tak tento přístup asi nebude bohužel správný. Velice nás to mrzí, starší fena začíná být bázlivá, a radši si jde lehnout do vedlejšího pokoje, pak pro ni musíme jít a v doprovodu ji dovést do postele/na sedačku, a i tak je vidět, jak má strach.
Možná tuším, že celá situace je zapříčiněna tím, že jsem těhotná a fena si mě brání. Ale to je můj pouhý odhad.
Je nějaký způsob tohle chování korigovat/odnaučit/zvládnout?
Před Vám mockrát děkuji za odpověď,
Homolová Barbora
předchozí | další